Effective power trading management in Turkish electricity market: Hedging with options
Türkiye elektrik piyasasında etkin ticaret yönetimi: Finansal opsiyonlar yöntemi
- Tez No: 521900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde deregülasyonlarla birlikte, enerji sektöründe serbest bir piyasa yapısının önü açılmıştır. Değişen dinamiklere uyum sağlayabilmek, aynı zamanda karlılığı ve riski kontrol altında tutarak sürdürebilmek çok zor hale gelmiştir. Teknolojik gelişim, sürekli büyüyen enerji tüketim talebi, meteorolojik olayların sadece kısa vadeli olarak doğru tahmin edilebilmesi, devlet politikaları gibi sürekli değişen faktörler belirsiz bir ortam oluşturmaktadır. Söz konusu iç ve dış risk faktörler beklenmeyen sonuçların oluşmasını tetiklemektedir. Enerji sektöründe var olabilmek için paydaşlar riskten korunmak için proaktif stratejiler oluşturulup, sürekli geliştirilmelidir. Bu çalışmada Türkiye spot elektrik piyasasında ticari karlılığı geliştirmek üzere bir yaklaşım geliştirilmiştir. Türkiye elektrik sektör dinamiklerini içeren spot piyasa fiyat tahmin model tanıtılmış ve ticari etkinliğin artırılması amacıyla finansal opsiyonlar yöntemi çalışılmıştır. Tahmin modelinde regresyon, deterministik yaklaşım ve maliyet bazlı modelleme çalışılarak sofistike bir yaklaşım sunulmuştur. Opsiyon fiyatlama için ise Black-Scholes ve Cox-Ross-Rubinstein modelleri kullanılmıştır. Uygulama sonucunda tahmin modeli ve finansal opsiyonlar yöntemleri ile kullanılan türev ürünlerin performansı karşılaştırılmıştır. Vadeli işlemlerin taraflar için en yüksek karı veya zararı oluşturduğu, diğer yandan finansal opsiyonların risk korunmak için faydalı araçlar olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today with the support of deregulations, a liberal market structure has emerged the energy markets. At the same time, new liberal market structures possess many uncertainties and risk factors. It became very difficult to adapt to changing dynamics and to maintain profitability by keeping the risk under control. Continuously changing factors such as technological development, ever-growing demand for energy consumption, meteorological realizations, and state politics are creating an uncertain environment. Internal and external risk factors are triggering many unexpected outcomes. To survive in this fluctuating environment, risk strategies should be established and continuously developed. In this thesis for a better financial performance in Turkish electricity sector a new approach is presented. A fundamental electricity price forecast model is presented and to boost trading efficiency financial options are studied. In the forecast section, regression, deterministic approach and production cost based models are studied. For option pricing Black-Scholes and Cox-Ross-Rubinstein models are preferred. Derivative instruments' comparative performance evaluation is investigated and it is seen that forward products caused the highest profit and loss, on the other it is found that financial options are useful instruments to hedge financial risks.