İzmit Körfezi limanlarında iş güvenliğinin değerlendirilmesi
The assessment of occupational safety in Izmit Bay ports
- Tez No: 521932
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışma kapsamında, Türkiye'deki limanlarda elleçlenen yük miktarında yaklaşık % 15 'lik paya sahip, İzmit Liman Başkanlığı'na bağlı limanlarda ve İzmit Körfezi'nde iş sağlığı ve güvenliği riskleri değerlendirilmiştir. Limanlarda kapasite arttırımları ve yeni liman tesislerinin devreye girmesi ile körfez trafiğinin daha da yoğunlaşması ve limanlarda elleçlenen yüklerin karayolları bağlantılarına aktarılması, dolayısıyla İzmit Bölgesi karayollarının araç trafiği yükünün de artması ile sonuçlanacaktır. İzmit Körfezinde artan denizyolu trafiğinin, limanlarda kazalara yol açabilecek iş güvenliği risklerinin ortaya konulması gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Bu amaçla, İzmit Körfezi'nde bulunan 32 liman tesisinde İSG ve kaza riskleri araştırılmış, liman işletmeciliği ile ilgili ulusal ve uluslar arası mevzuat açısından değerlendirilmiştir. Limanlarda yapılan incelemelerde şirket ve çalışan profili ile ilgili bilgiler, mevzuatla ilgili gerekliliklerin karşılanma oranı, iş güvenliği ile ilgili gerekliliklerin karşılanma oranı, oluşabilecek acil durumlarla ilgili limanların mevcut durumları incelenmiş ve elde edilen veriler analiz edilerek limanların mevcut durumu ortaya konulmuştur. Denizyolu güvenliğinin ve potansiyel kaza risklerinin diğer bir tarafı olan gemilerden kaynaklı risklerin belirlenmesinde ise, gemilerin genellikle yabancı bandıralı olması nedeniyle gözlem yapılamamış, çalışmanın bu kısmı literatür araştırması ile gerçekleştirilmiştir. Seçilen örnek limanlarda kinney risk değerlendirme metodu kullanılarak bir risk değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, körfezin mevcut riskleri ile, körfeze yapılacak yeni yatırımlar ve kapasite artırımlarının getireceği yeni kaza riskleri ortaya konulmuştur. Son yıllardaki liman kazalarının artma eğilimi göstermesi, liman sayısı ve kapasite artışı, bu artışın karayollarına getireceği ek yük nedeniyle, kara yollarında da güvenlik riskini arttıracağı öngörülmektedir. Bu nedenle, limanlarda ek önlemlerin alınması, limanlarla bağlantı yollarının iyileştirilmesi ve İSG eğitimlerine önem verilmesi gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, occupational health and safety is inspected in İzmit Ports and İzmit Bay which is in the first place with its 15 % of handling goods in the Turkish ports. With the expanding the capasity of the existing ports in the İzmit Bay and the establishment of the new ports the traffic will be densed and the transfer to the motorways will cause condensed traffic in the highways of Kocaeli. The aim is to show the growing risk of the increasing marine transport and occupational safety in the ports in İzmit Bay. For this aim, 32 port facility was studied for occupational safety and risk of accidents, and port enterprise assessed within the national and international laws. In the study which was carried in the ports, the firm and employee profile, the rate of the meeting of the laws and the conditions of the ports in the case of emergency was researched and the data analyzed to show the actual status of the ports. The other side of Marine safety and potential accident risk assessment is ships, because of they are foreign flagged, they couldn't be assessed, this part of the study is carried out with literature study. A risk assessment was carried out with Kinney method in the selected ports. As a conclusion, the actual risks of the Bay and the risks that is coming together with the new establisments and the enpanding capacities of the existing ports in the Izmit Bay was bringed up in study.The incresing of the marine accidents, port facilities and capacity expandings which will take the safety risks on the motorways with the extra cargo incresing is foresighted. For this reason, the necessity of extra preventive actions should be taken in the ports, the connection roads must be improved and education of OHS activities in ports.