Realistic performance evaluation of edge computing scenarios over a hybrid testbed using software-defined networking
Yazılım tanımlı ağlar kullanarak kenar bilişim senaryolarının hibrit test ortamı üzerinde gerçekçi başarım değerlendirmesi
  1. Tez No: 521974
  2. Yazar: RAŞİT METE EŞREFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY, YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ATAY ÖZGÖVDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mobil bilişimin giderek daha da yaygınlaştığı, daha karmaşık ve dağıtık uygulamaların ortaya çıktığı günümüzde, bu uygulamaları kullanıcılara yüksek hızlarda ve daha etkin sunmanın önemi de artmıştır. Hareketli kullanıcılara daha iyi hizmet vermenin yollarından biri bulut bilişimdir. Ancak veri merkezlerinde işlenecek verileri gönderip işlenmiş verileri almak coğrafik mesafelerden ötürü zaman almaktadır. Hareketli kullanıcılar, uygulamaları kullanırken beklemeye çok daha az meyilli olduklarından, kenar bilişim, öngörülen beşinci nesil (5G) mobil ağlarda hareketli kullanıcılar için servis kalitesi gereksinimlerini karşılamanın daha iyi bir yolunu sunuyor. Kullanıcılara kenar bilişim kullanılarak daha hızlı, daha etkin hizmet vermek amaçlanırken, ağ bakımı ve ağ gözetimi de önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden, 5G bağlamında OpenFlow tabanlı Yazılım Tanımlı Ağlar kullanılarak kurulmuş bir mimari daha fazla avantaj sağlamaktadır. Gerçek hayattaki senaryoları test etmek amacı ile Yazılım Tanımlı Ağlar için test ortamları kurulmaktadır. Bu test ortamları ya tamamen Mininet kullanılarak ya da tamamen gerçek donanımlar kullanılarak oluşturuluyor. İki yöntemin de birçok avantajları olsa da, Mininet ile tam doğru ölçumler alamayabiliyoruz ve gerçek test yataklarında da ölçeklenebilirlik sorunu ile karşılaşıyoruz. Bu çalışmada her iki yaklaşımı bir araya getirerek melez bir test ortamı sunup, deneyi tasarlayacakların ihtiyaçlarına göre her iki tarafın özelliklerinden faydalanacak düzenekler yaratmasına olanak sağladık. Yaptığımız deneylerle de hedeflenen kenar bilişim senaryolarını Mininette ve melez ortamda karşılaştırmalı olarak ortaya koyduk. Aynı deney değişkenleri altında farklı sonuçlar oluştuğunu gözlemledik ve bu farkları sebepleriyle inceledik.
Özet (Çeviri)
As mobile computing becomes more and more widespread along with more complex and distributed applications, the importance of providing these applications to users at high speed and with high efficiency is increasing. One of the ways to better serve mobile users is cloud computing. However, sending data to be processed to data centers and receiving processed data take time because of the geographical separation of resources. Since users are less inclined to wait while they use their mobile applications, edge computing offers a better way to handle the QoS requirements for mobile users in the envisaged fifth generation (5G) mobile networks. Network maintenance and network monitoring have also a significant place if we aim to provide faster and more efficient services to users with edge computing. Therefore, an architecture which is built using OpenFlow based Software Defined Networks offers even more benefits in the context of 5G. To this end, the testbeds for Software Defined Networks are established in order to test the real-life scenarios. These testbeds are usually created either using Mininet or on real hardware. Even though they have great advantages, Mininet testbeds do not produce precise results and real testbeds are not easy to expand. In this study, we aim to bring these two approaches together and provide a hybrid testbed that utilizes the features of both approaches for those who wish to perform experimentation in this field. In the experiments we have done, we presented the comparative evaluation results obtained using Mininet and our hybrid testbed for the desired edge computing scenarios. We observed different results under the same experimental variables and examined these differences with their reasons.