Tracing the colors of clothing in paintings with image analysis
Tablolardaki kişilerin kıyafet renklerinin imge analizi ile çıkartılması
  1. Tez No: 521975
  2. Yazar: CİHAN SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALBERT ALİ SALAH, DOÇ. DR. ALKIM ALMİLA AKDAĞ SALAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde, kadın ve erkek olarak algılanan bireylerin son yüzyıllardaki renk seçimlerini otomatik olarak inceleyen bir sistem önerilmiştir. Bu çalışma, batı sanatındaki cinsiyet tanımını ve algısı, bu tanımın 17. ile 20. yüzyıllar arasında kültür, edebiyat ve sanat dallarında görselleştirilmesi projesinin bir parçası olarak yapılmıştır. Bu çalışmada Rijksmuseum Amsterdam tarafından paylaşılan sayısal imgeler kullanılmış, bu portrelerdeki modellerin kıyafetlerindeki baskın rengin çıkarılması için bir metod önerilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, sayısal sanat bilimiyle ilgili bilim insanlarının kullanabileceği bir uygulama çıkartılmıştır. Çalışmada kullanılan veri kümesi, portrelerin yanısıra, pek çok tarihi eser ve nesneyi de içinde bulunmaktadır. Portre resimlerinin bu kümeden ayrıştırılması için, Rijksmuseum veri kümesine yüz bulma algoritması uygulanmıştır. Arkasından, bu portreler, modelin algılanan cinsiyetine göre ayrıştırılmak üzere, insan fotoğrafları ile eğitilmiş bir sınıflandırıcıdan geçirilmiştir. Bu amaçla, üç farklı yüz veri kümesi kullanılmış ve çeşitli eğitim kümesinin resimlerde cinsiyet algısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Modele ait renk bilgisine yoğunlaşabilmek için, kıyafet bölütlenmesine gerek duyulmuştur. Bu sebepten, yüzdeki simgesel noktaları kullanarak kıyafet için ilgi bölgesi çıkartan basit ama kuvvetli bir algoritma sunulmuştur. Bu bölge, renk dağılımlarını ve hakim rengi çıkarmak için kullanılmıştır. Bu amaçla, dört farklı renk çıkarım yöntemi kıyaslanmıştır. Son olarak, etkileşimli bir arayüz yardımı ile, sonuçların görülebildiği ve incelenebidiği bir platform hazırlanmıştır. Bu platform, kullanıcıları renk eğilimlerini zaman ekseninde görselleyebilmesi ve bu sayede farklı dönemleri renk dağılımlarını ve bu renklerin çağrışımlarını inceleyebilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose an automated methodology to study the trend of color preferences for male and female subjects of paintings over several hundred years. This study is part of a larger project on understanding how sex is defined and described in the Western culture, by tracing the transformation of gender representations in culture, literature, and arts from 17th to 20th century. The data are collected using digital images of paintings from Rijksmuseum Amsterdam. We proposed an approach to extract the dominant color in clothes of the sitters of portrait paintings. The resulting application of this study could provide a useful tool for the digital humanities scholars. Artworks used in this study consists of different artifacts and objects. We ran a face detection algorithm on the Rijksmuseum dataset for the portrait painting collection. Following that, the portraits were classified into their perceived sex by an algorithm, trained on photographic images. Three different face image databases were employed and compared to measure the impact of varied training set conditions on perceived sex classification from paintings. To concentrate on the color information of the sitter, clothing segmentation of the sitter is a necessity. Hence, a simple, yet robust algorithm that uses the location of the face as a landmark to identify a region of interest to represent the clothing in portrait paintings is proposed. This region is used to extract the color distribution, and one dominant color. We contrasted four color extraction methods for this purpose. An interactive interface, where the results of the approach can be viewed and analyzed by an individual is designed. It provides a full overview of the color trends on a temporal axis, thus making it possible to study color preferences in different eras, as well as the changes in color connotation. The interface is designed as a visualization tool for curators or researchers and makes it possible to receive feedback.