XVI. yüzyıl sonlarında Hüdavendigar livası vakıflarından kesitler
Sections from Hüdavendigar livasi waqfs at the end of the XVI. century
- Tez No: 522010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 431
Özet
Hüdavendigar Livası, Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı ve ilk teşkilatlanan sancak olması bakımından oldukça önemlidir. Çalışmanın ana kaynağını oluşturan 580 Numaralı Evkâf Defteri'nde yer alan vakıf kayıtları, Osmanoğulları'nın ve Osmanlı'nın kuruluş safhasında etkin olan önemli ailelerin ahfadına dair önemli bilgiler içermektedir. Osman Bey'in oğlu Alaeddin Bey'in vakıf kayıtlarından çocuklarının isimlerini öğrenmek mümkündür.Lala Şahin Paşa'nın vakıf kayıtlarından torunları hakkında yeni bilgiler elde etmek ve bazı karışıklıkları düzeltmek mümkün olmuştur. Yine Timur Şah'ın, gelini olan Bayezid Hüdâvendigâr'ın kızı Oruz Hatun'a miras helalliği için yaptığı temlik'in kaydı defterde bulunmaktadır. Bu kayıt Timur'un Anadolu'da ne derece etkin olduğunu göstermesi bakımından oldukça önemlidir. Bu çalışma ayrıca nahiyelerdeki vakıfların sayıları, gelir ve giderlerinin tespiti ile nahiyelerde vakıf sahibi olan önemli kişilerin kimliklerinin aydınlatılmasına dair mühim bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Hüdavendigar Livası is substantially important in point of laying the basis of the Ottoman State and being the first organised starboard. The main source of this study is provided by the Waqf records which are founded in the 580 numbered foundation diary contain important informations about the descendants of the important familes of Osmanoğulları and Ottomans during the institution phase . It's possible to learn the names of their children from waqf records of Osman Bey's son Alaeddin Bey. It has been possible to correct some confusions by getting new informations about Lala Şahin Pasha's descendants from his own Waqf records. Samely, it is possible to reach to the assignment record that Timur Shah has done for heritage right to his bride Oruz Hatun being the daughter of Bayezid Hüdavendigar. This record is highly important in terms of showing how Timur is ascendant in Anatolia. This study also contains informations about the numbers of foundations, determanition of incomes.