Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin sahip oldukları mesleki kişilik tiplerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi (Akdeniz Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi örneği)
Research on the sport management departments students in accordance with various factors of occupational charactestic types (Akdeniz University, Mehmet Akif Ersoy University, Mustafa Kemal University example)
- Tez No: 522022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HALUK ÇEREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, spor yöneticiliği bölümünde okuyan öğrencilerin mesleki tercihleri ve kişilikleri arasındaki uyum ile kariyer başarıları arasındaki ilişkinin, John Holland'ın (1996) mesleki tercih kuramı çercevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu noktada hangi kişilik özelliklerine sahip bireylerin hangi tür işlerde başarılı olacağı ve bu kişilik özelliklerinden sahip olanların hangi kariyer boyutlarına önem verdikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece doğru kariyer seçiminde ve başarılı bir iş yaşamında seçilen bölümün rolü ve kişilik rolünün ortaya konulması hedeflenmiştir. Bireylerin hayatı boyunca etkilendiği en büyük etken seçtikleri mesleklerdir. Bu seçtikleri meslekler onların yaşamlarının her alanında karşısına çıkmaktadır. Birey sosyal çevresinde ev hayatında mutlu huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi onun yaptığı işe bağlıdır. Elde ettiği kazanç onun ailesine bakmayı ve toplum içinde de statü kazandırmayı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relation between the personalities and occupation preferences of the students studying in the department of Sport Manegement in terms of The Occupational Themes of John Holland (1996). In this point, şt is tried to identify which personalities would be successful in which jobs and which career dimensions they give importance. Thus, it is aimed to reveal the role of the personality and the chosen department on the right career preference and a successful occupational life. The job they choose is the biggest factor that a person is influenced by. This chosen occupations come across with them in every field. A person is bound to his\ her job in order to maintain his\ her life happily and peacefully in his\ her social environment and family life. The gain he \she earns provides him \her to look after his\ her family and a social status in the community.