Su kullanımı açısından turizm sektörünün sürdürülebilirliği: Çevresel girdi-çıktı modeli çerçevesinde bir analiz
Sustainability of tourism industry in terms of water use: An analysis within the framework of environmental input-output model
  1. Tez No: 522023
  2. Yazar: GÜLFİDAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MEHTER AYKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Canlı yaşamının temelini oluşturan su kaynakları tüm ekonomik faaliyetlerde olduğu gibi turizm sektörü için de doğrudan ve dolaylı olarak temel üretim girdisidir. Tarihsel süreçte teknolojik ve bilimsel gelişmeler neticesinde artan insan nüfusu ile birlikte yaşam tarzları ve tüketim alışkanlıkları değişim göstermiştir. Turizm sektörü bunun en bariz örneklerinden birisidir. Özellikle az gelişmiş ülke ekonomileri için kalkınmanın önemli bir aracı olarak görülen turizm sektörü ve sektörün doğal kaynaklara bağımlılığı birçok araştırmanın konusu olmuştur. Çalışmada turizm sektörünün su kaynakları açısından sürdürülebilirliği Türkiye ekonomisi için çevresel girdi-çıktı modeli aracılığıyla araştırılmıştır. Leontief tarafından geliştirilen ve endüstriler arası ilişkileri analiz etmek için kullanılan girdi- çıktı analizi, ekonomide bir nevi sektörel üretim yapısını ortaya koymakta, çevresel unsurları içerecek biçimde genişletilerek ele alınarak mevcut sektörel durumun değerlendirilmesine ve ileriye dönük planlamaların yapılmasına imkân tanımaktadır. Bu çalışmada turizm ve turizmle bağlantılı nihai talep artışlarının sektörel çıktı düzeyleri ve su kullanımları üzerindeki etkileri araştırılmış, su tüketiminin Türkiye'nin su kaynakları içerisindeki durumu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The water resources that form the basis of living life are directly and indirectly basic production inputs for the tourism sector as in all economic activities. Historically, as a result of technological and scientific developments, lifestyles and consumption habits have changed with the increasing human population. The tourism sector is one of the most obvious examples of this. The tourism sector is seen as an important means of development, especially for underdeveloped country economies and, the tourism sector's dependence on natural resources has been the subject of many researches. In this study, sustainability of the tourism sector in terms of water resources was investigated through an environmental input-output model for Turkish economy. Input-output analysis, developed by Leontief and used to analyze inter-industrial relations, reveals a kind of sectoral production stucture in the economy and allows for the evaluation of the current sectoral situation and planning for future by expanding it to include environmental elements. In this study, increase in the tourism and water related final demand and the effect on sectoral output levels of tourism and water use were analyzed and the position of water consumption within Turkey's water resources has been identifed.