Buz hokeyi oyuncularında batıl inanç ve kaygı ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between superstition and anxiety in ice hockey players
- Tez No: 522059
- Danışmanlar: PROF. MURAT KALDIRIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Buz Hokeyi Oyuncularında Batıl İnanç ve Kaygı İlişkisinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma Türkiye'de buz hokeyi oynayan sporcuların batıl inanç davranışı ve kaygı düzeylerini tespit ederek aralarındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini; Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu tarafından organize edilen liglerde oynayan yaklaşık 650 sporcu oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise evren içerisinden rastgele seçilen 218 kişi oluşturmuştur. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Batıl inanç davranışlarını ölçmek için Buhramn ve diğ. (1982) tarafından geliştirilen, Orijinal ismi“Superstitiuos Ritual Questionnaire”olan ve Türkçe uyarlaması Barut (2008) tarafından yapılan ve Sporda Batıl İnanç ve Davranış Envanteri kullanılmıştır. Katılımcıların sahip oldukları kaygı düzeyinin belirlenmesinde ise Spielberger tarafından 1970 yılında geliştirilen, Türkçe uyarlaması 1974-77 yılları arasında Öner ve Le Comte tarafından yapılan kaygı ölçeğinden faydalanılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler, lisansı Atatürk Üniversitesi'ne ait olan SPSS v20 yazılımında işlenmiş, yapılan normallik sınaması sonrasında parametrik olmayan istatistik analizleri uygulanmıştır. Buna göre katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesi için Frekans Analizi, batıl inanç davranışı ve kaygı düzeylerinin belirlenmesinde Betimleyici İstatistik, cinsiyet ve sopa kullanma yönü gibi özelliklere göre batıl inanç davranışı ve kaygı ilişkisinin tespiti için Mann Whitney U testi, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi, oynanan mevki, spor yaşı ve yaşanan şehire göre batıl inanç davranışı ve kaygı ilişkisinin tespiti için Kruskal Wallis H, anlamlı ilişki durumlarının varlığında ise durumun hangi grup ya da değişkenden kaynaklandığının tespiti için de Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Batıl inanç davranışı ve kaygı kavramlarının alt boyutlarla birlikte ilişkilerinin tespiti için spearman korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination of the Relationship Between Superstition and Anxiety in Ice Hockey Players. Aim: The aim of the present study is to determine the superstitiuos and anxiety levels of ice hockey players at Turkey and to investigate the relationship between this variables. Material and Method: The universe of study; approximately 650 athletes playing in the league organized by the Turkish Ice Hockey Federation. The sample group consisted of 218 people randomly selected from within the universe. In terms of data collection, the personal information form prepared by the researcher was used to determine the demographic characteristics of the participants. In order to measure superstition behaviors, the original name“Superstitious Ritual Questionnaire”developed by Buhramn et al (1982) and Turkish adaptation by Barut (2008) Sporda Batıl İnanç ve Davranış Envanteri was used. The level of anxiety of the participants was determined with anxiety scale that, developed by Spielberger in 1970 and Turkish adaptation was made by Öner and Le Comte between 1974-77. The data obtained from the data collection tools were processed in SPSS v20 software belonging to Atatürk University and non-parametric statistical analyzes were applied after the normality test. Accordingly Frequency Analysis was used to determine the demographic characteristics of the participants. Descriptive Statistics were used in determining the superstition behaviors and anxiety levels of the participants. Mann Whitney U test was used for the determination of superstition behavior and anxiety relation according to gender and direction of stick use. Kruskal Wallis H for the determination of superstition behavior and anxiety relation according to age, education level, income level, playing position, sport age and living city and Mann Whitney U test was applied to determine the group or variable situation in the presence of meaningful relationship situations. Spearman correlation analysis was used to determine the relationships of superstition behaviors and anxiety concepts with sub-dimensions.