Design of adaptive controller and extremum seeking algorithm for quadrotors
Dört rotorlu insansız hava aracı için uyarlamalı kontrolcü ve ekstremum arama algoritması tasarımı
- Tez No: 522150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde dörtlü rotorlu insansız hava aracı için iki amaç sunulmuştur. Birincisi iç döngü ve ikincisi dış döngü kontrol tasarımıdır. Birinci amaç için, dört rotorlu insansız hava araçları için uyarlamalı kontrolcü tasarlanmıştır. Tasarım sırasında, tüm sistem parametrelerinin bilinmediği varsayılmak-tadır. Rüzgarın araç üzerindeki bozucu etkisi bilinmeyen frekans, genlik ve fazlara sahip sınırlı sayıdaki sinüzoidal fonksiyonların toplamı olarak varsayılmıştır. Kapalı çevrim sisteminin kararlı oldu\u{g}u, tüm sinyallerin sınırlı oldugu ve bilinmeyen bozucu rüzgar etkisi ve sistem parametrelerine rağmen arzu edilen davranış ve irtifa kontrolünün elde edildigi kanıtlanmıştır. Tasarımın fizibilitesini göstermek için bir benzetim sunulmuştur. Tasarlanan kontrolcü, bir deney düzeneğinde OIT (Oran-İntegral-Türev) kontrolcüsüyle karşılaştırılarak, avantajı gösterildi. İkinci amaç için, ekstremum arama kontrol teorisi kullanılmıştır. Bu teori, fonk-siyon hakkında herhangi bir bilgi olmadan, başlangıç noktasına en yakın maksimum ya da minimumu bulmayı sağlar. Deneyde, bu fonksiyon, bir ışık kaynağı tarafından oluşturulan doğrusal olmayan bir sinyal haritasını ifade eder ve kaynaktan uzaklaştıkça azalır. Araç, bu sinyal haritasındaki lüks değerini bir ışık sensörü ile ölçme yeteneğine sahiptir. Araç zemini sabitlendiği için, kendi etrafında bulunan dairesel hattaki lüks değerlerini ölçer. Ölçülen değeri kullanarak, ekstremum arayışı gerçekleştirilir ve araç, ışık sensörünün hareket edebileceği dairesel hat üzerindeki maksimum lüks değer noktasına (ışık kaynağının önü) yönlendirilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two tasks for quadrotors are presented. The first is an inner and the second is an outer loop control design for quadrotors. For the first task, an adaptive contoller for quadrotors is designed. During the design, it is assumed that all system parameters are unknown. Moreover, the wind disturbances are assumed as a finite sum of sinusoidal functions with unknown frequencies, amplitudes and phases. It is proved that the equilibrium of the closed loop error system is stable, all signals are bounded and desired altitude and attitude control are achieved despite unknown wind disturbances and plant parameters. A simulation is performed to show the feasibility of the design. The advantage of the designed controller is shown by comparing with PID controller in an experimental setup For the second task, extremum seeking control theory is used. This theory enables to find the closest minimum or the closest maximum from a starting point in a function without having any foreknowledge about the function. In the experiment, this function refers to a nonlinear signal map created by a light source and it decays down from the source. The quadrotor has the ability of measuring the lux value in this signal map by a luminosity sensor. It measures the lux values in a circular line around itself as it is anchored to the floor. By using the measured value, extremum seeking is performed and the quadrotor is steered to the maximum lux value point (the front of the light source) on the circular line where the light sensor can travel on.