Shape memory property of PCL/TPU blends with a diisocyanate compatibilizer
Poli(ε-kaprolakton)(PCL)/termoplastik poliüretan (TPU) karışımlarının diisocyanate ilavesi ile şekil hafıza davranışının incelemesi
  1. Tez No: 522157
  2. Yazar: NAYEON LEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRALP ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şekil hafızalı polimerler, bir dış uyaran ile önceden hafızalanan şekle geçebilen akıllı malzemelerdir. Bu çalışmada 1,4-fenilendiizosiyanat (PDI) ile uyumlaştırılmış poli(ε-kaprolakton) (PCL) ve termoplastik poliüretan (TPU) bazlı, şekil hafızalı polimer karışımları üretilip, mekanik, termal, reolojik ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. Şekil hafıza özellikleri ise katlanma-açılma testi ile incelenmiştir. PCL ilavesi, TPU'nun çekme dayanımı ve termal kararlılığını arttırmıştır. PDI ise hem uyumlaştırıcı hem de zincir uzatıcı gibi davranmış, PCL ve/veya TPU‟nun zincir uç grupları ile etkileşmiştir. PDI içeren karışımların kopma uzama değerleri diğerlerine göre daha yüksek olarak elde edilmiştir. PCL, karışımların kristalinitesini etkileyerek daha yüksek şekil sabitleme oranı sağlamıştır. Tersine, PCL içeren karışımlarda şekil geri dönüş oranı düşmektedir. PDI ilavesi ile bu olumsuz durum düzenlenebilmektedir. Optimum şekil hafıza özelliği bileşenlerin oranlarının ayarlanması ile elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Shape memory polymers are a smart material which is able to memorize the specific shape with a particular stimulus. In this study, thermal stimuli-responsive shape memory polymers based on blends of thermoplastic polyurethane (TPU) and poly(ε-caprolactone) (PCL) are investigated in the presence of a diisocyanate (1,4-phenylene diisocyanate, PDI) compatibilizer. Mechanical, thermal, rheological and morphological characteristics of the blends are investigated. Shape memory properties are also studied with the fold deploy shape memory test. PCL also provides thermal stability and higher tensile strength. PDI acts as the chain extender, which potentially reacts with ends groups of PCL and/or TPU. The blends with PDI tend to exhibit high elongation in comparison to the blends without PDI. PCL affects the crystallinity of the blends and results in providing high fixity of the materials. Contrarily, the presence of PCL negatively influences the shape recovery ratio. The presence of PDI regulates the aforementioned behavior. Optimal shape memory polymer can be designed by regulating the ratio of the components.