Clonal analysis of compensatory proliferation in dmhexdc mutants
Dmhexdc mutantlarında kompansatuar çoğalmanın klonal analizi
- Tez No: 522158
- Danışmanlar: DOÇ. ARZU ÇELİK FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şeker içeren organik bileşiklerin (sakkaritlerin) hücre içi geridönüşümü metabolizma faaliyeti, hücrelerin gelişimi ve farklılaşması için önem arz etmektedir. Bu geri kazanım sürecinde başta lizozom enzimleri olmak üzere pek çok enzim görev almaktadır. Drosophila sineklerinde daha önce araştırılmamış olan bir hexosaminidaz enzimi dmHexDC'nin gangliyosit ve glikozaminoglikan geri dönüşümünde rol alabileceğini keşfettik. dmHexDC'nin işlevini Drosophila göz gelişimindeki apoptoz ile indüklenen kompansatuar çoğalma yolağında araştırdık. Bu çalışma sonucunda, dmHexDC enziminin eksikliği halinde, otofajinin aktifleştiğini ve otofajinin de programlanmış hücre ölümünü tetikleyebildiğini gösterdik. Ayrıca, dmHexDC eksikliği halinde komşu hücrelerde komapsatuar çoğalma mekanizmasının aktifleştiğini klonal analiz ile gösterdik. Özellikle Notch aktif ekvator bölgede sinir hücresi farklılaşmasında ve glia hücrelerinin göçünde bozulmalar tespit edildi. Hücre içindeki konum belirleme çalışmaları dmHexDC'nin çoğunlukla ER'da bulunduğunu gösterdi. Genel olarak, sonuçlarımız dmHexDC'nin Drosophila göz gelişiminde ve hücre farklılaşmasında muhim rolü olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Recycling of sugar-containing organic compounds (saccharides) have importance for metabolic activity, cellular growth, and differentiation. During this recycling process, many enzymes, primarily lysosomal enzymes, play a role. We have discovered a novel hexosaminidase enzyme in Drosophila, dmHexDC that may have a role in ganglioside and glycosaminoglycan recycling. The function of dmHexDC was investigated in apoptosis-induced compensatory proliferation pathway in retinal development in Drosophila melanogaster. As a result of this study, we show that lack of dmHexDC induces autophagy, which might trigger programmed cell death. Furthermore, we demonstrate by clonal analysis that in dmHexDC deficiency, compensatory proliferation mechanism is activated in neighboring cells. Defects of neuronal differentiation and glial migration were determined especially in the Notch-active equatorial region. Subcellular localization studies indicate that dmHexDC is localized mainly to the ER. Overall, our results indicate that dmHexDC plays a crucial role in Drosophila eye development and cell differentiation