Competitive supply chain management among non-identical suppliers under capacity constraint
Kapasite kısıtı altında özdeş olmayan tedarikçiler arasındaki rekabetçi tedarik zinciri yönetimi
- Tez No: 522162
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bir ana üretici ve bu üreticiye özel bir ürün sağlayan özdeş olmayan iki tedarikçi-den oluşan bir tedarik zinciri problemi ele alınmıştır. Her iki tedarikçinin amacı da daha iyi bir sözleşme önererek üretici ile çalışmaktır. Bunlardan biri büyük (muhtemelen başka üreticilerle de çalışıyor) diğeri ise küçük (muhtemelen yalnızca bir üretici için çalışacak) birer tedarikçidir. Üreticinin pazar talebi ise belirli bir rastgele dağılımdır. Büyük tedarikçi sahip olduğu altyapı ve tecrübe ile küçük tedarikçiye göre üretim maliyeti avantajına sahiptir. Üretici, büyük tedarikçinin birçok müşterisi arasındaki işinin küçük bir kısmını oluştururken, küçük tedarikçinin ise ana müşterisidir. Bu nedenle büyük tedarikçi, üreticiden gelen her siparişi karşılayacak kapasiteye sahip olmayabilir. Tüm pratik amaçlar için, küçük tedarikçinin kapasite kısıtlaması olmadığı varsayılmaktadır. Bu çalışmada olaylar büyük tedarikçi açısından incelenmekte olup, büyük tedarik-çinin üretim kapasitesinin sınırlı olması durumunda her bir aktörün denge davranışı irdelenmiştir. Örneğin, büyük tedarikçinin kapasitesi, üreticinin küçük tedarikçiden talep edeceği en iyi sipariş miktarından küçükse, büyük tedarikçi negatif gelir elde edeceği için üreticiye sözleşme önermez. Bundan başka, tam bilgi altında küçük tedarikçinin beklenen geliri sıfıra eşitken, küçük tedarikçinin üretim maliyeti bilgisi gizliyken beklenen geliri pozitif olmaktadır (information rent). Dahası, üreticinin işlem maliyeti üzerindeki bilginin gizli olması durumunda, kapasitesi sınırlı olan büyük tedarikçi üreticiden bir prim talep eder. Fakat bu durumda büyük tedarikçinin üreticiye sunacağı toptan fiyat artar. Bu yüzden büyük tedarikçi üretici ile çalışma şansını kaybetmek ile yüzleşir.
Özet (Çeviri)
A supply chain problem is considered that consists of a major manufacturer and two non-identical suppliers who supply a special product to the manufacturer. The aim of both suppliers is to work with the manufacturer by offering better contract. One of the suppliers is large (possibly works for other manufacturers) and the other one is small (possibly works exclusively for the manufacturer). The market demand of the manufacturer is a known random distribution. By its infrastructure and experience, the big supplier has the production cost advantage compared to the small supplier. The manufacturer constitutes a small part of the business among the big supplier's many customers while she is the main customer of the small supplier. Thus, the big supplier may not have an adequate capacity to satisfy the entire order from the manufacturer. For all practical purposes, it is assumed that the small supplier does not have a capacity restriction. In this study, all events are analyzed from the point of the big supplier, and how the equilibrium behavior of each player are examined when the production capacity of the big supplier is limited. For example, if the capacity of the big supplier is less than the optimal order quantity of the manufacturer to the small supplier, the big supplier does not offer a contract to the manufacturer because of getting negative profit. In other words, the manufacturer prefers to work with the small supplier. Moreover, while the expected profit of the small supplier is equal to zero under full information, the small supplier gets a positive expected profit (as information rent) when his production cost is private. Furthermore, the capacitated big supplier demands a premium because of information asymmetry on the processing cost of the manufacturer. However, this increases the wholesale price that the big supplier offers to the manufacturer, so the big supplier faces the risk of losing the opportunity to work with the manufacturer.