Aterosklerozlu hastaların koroner arter plaklarında ve dolaşımlarındaki bazı mikroRNA'ların ifade düzeylerinin incelenmesi
Investigation of some microRNA expression levels in patients with atherosclerosis in coronary artery plaques and circulation
- Tez No: 522163
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FAZIL YENİDÜNYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Cardiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ateroskleroz dünya çapında kardiyovasküler morbidite ve ölümlere neden olan inflamatuar bir hastalıktır. Bu hastalık, endotelyal aktivasyon ve disfonksiyonu, lipit birikimi, monosit infiltrasyonu ve farklılaşması, T-hücrelerinin inflitrasyonu ve aktivasyonu, köpük hücre formasyonu ve bu bölgelerde fibröz oluşumu ile karakterize edilen bir hastalıktır. MikroRNA'lar (miRNA), hedef gen ifadesini transkripsiyon sonrası düzenleyen kodlama yapmayan bir RNA sınıfıdır. miRNA'lar kısadır ve kodlama yapmazlar. Hücre çoğalması, farklılaşması ve apoptoz gibi pek çok fizyolojik ve patolojik süreçlerde hayati rol oynarlar. Bu çalışmanın amacı aterosklerozlu hastaların koroner arter plaklarında ve dolaşımlarındaki mir-10a, miR-31, miR-130a, miR-204 miR-214 ve miR-675 nin ifade düzeylerini araştırmaktı. Bunun için 24 aterosklerotik koroner arter ve internal mammarian arter (İMA) dokuları ile 83 hasta ve kontrol bireyin kanlarından total RNA izole edildi. Daha sonra bu miRNA'ların ifade seviyeleri qRT-PZR (kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) ile belirlendi. Bu sonuçlara göre koroner arter dokularındaki miR-10a seviyesi İMA dokuları ile karşılaştırıldığında ifade seviyesi istatistik açıdan anlamlı azalırken (p=0,048; Kat değişimi, 1,51), miR-204 (p=0,033; Kat değişimi, 2,60) ve miR-675 (p=0,043; Kat değişimi, 3,50) seviyeleri arttı. Kan da ise miR-10a ve miR-675 seviyelerindeki azalma anlamlı bulundu (p=0,001 ve p=0,048, sırasıyla; Kat değişimi, 2,86; Kat değişimi, 1,12, sırasıyla). Elde edilen bulgular miR-10a, miR-204 ve miR-675'in plak oluşumu ve arter dokusunun yeniden modellenmesinde rol alan patolojik süreçlerde özgün belirteçler olarak kullanılabileceğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is an inflammatory disease, causing cardiovascular morbidity and death worldwide. It is characterized by endothelial activation and dysfunction, lipid accumulation, monocyte infiltration and differentiation, T-cell infiltration and activation, foam cell formation, and fibrosis in the lesion area. MicroRNAs (miRNAs) are a class of noncoding RNAs that regulate target gene expression at the posttranscriptional level. miRNAs are small non-coding RNAs, and play a crucial role in several physiological and pathological processes, including cell proliferation, differentiation, and apoptosis. The aim of this study was to investigate miR-10a, miR-31, miR130a, miR-204, miR214 and miR-675 expression levels in coronary artery plaques and circulation of patient with atherosclerosis. Therefore total RNA was isolated from 24 atherosclerotic coronary artery tissues and internal mammary arteries (IMA), and 83 blood samples. Expression levels were measured using qRT-PCR (Quantitative Real Time Polymerase Chain Reaction). Results obtained indicated a signifcant decrease in the expression of miR-10a in coronary artery plaques, compared to that of the IMA tissue (p=0,048; Fold Change, 1,51), and a significant increase in miR204 (p=0,033; Fold Change, 2,60) and miR-675 levels (p=0,043 Fold Change, 3,50). In blood samples the decrease in miR-10a and miR-675 miRNA levels were also found to be statistically significancant (p=0,001 and p=0,048, respectively; Fold Change, 2,86; Fold Change, 1,12; respectively). In conclusion, our findings suggested that three of the miRNAs studied, miR10a, miR-204 and miR675, could be used as markers for the detection of coronary artery plaque formation and the pathological processes involved in the remodelling of arterial tissues.