Farklı yöntemlerle öğütülen atık lastik tozlarının yeni lastik hamurlarında reolojik ve fozokomekanik özelliklere etkisi
Effect of waste tyre powders grinded by different techniques on rheological and physico-mechanical properties of new tyre compounds
- Tez No: 522169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAĞDAGÜL KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüstriyel atıkların geri kazanımı dünya genelinde her geçen gün üzerinde daha çok durulmaya başlanan bir konudur. Kauçuk esaslı atıkların temel kaynakları arasında otomotiv ve taşımacılık endüstrileri en büyük payı oluşturmaktadır. Atık lastikler ise bu gruplar arasında yer alan en büyük bileşendir. Atık lastiklerin öğütme ve/veya modifikasyon sonucu kullanıldığı çok sayıda ikincil uygulama alanı mevcuttur. Bununla birlikte, bu atığın en verimli geri kazanım yöntemi, yine lastik hamurlarında kullanımının sağlanmasıdır. Geri kazanılmış atık lastik tozlarının yeni kauçuk hamurlarının üretiminde kullanılması, sürdürülebilirliğin sağlanması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, atık lastiklerin öğütülmesiyle elde edilen lastik tozlarının yeni hazırlanan referans lastik hamurlarında kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Her biri farklı öğütme tekniği ile elde edilen üç lastik tozu, lastik üretiminde kullanılan beş farklı referans hamur bileşimine %3 ve %9 oranlarında ilave edilmiştir. Elde edilen hamurların reolojik özellikleri, fiziko-mekanik özellikleri, morfolojileri ve dinamik-mekanik özellikleri değerlendirilmiştir. Su jeti yöntemi ile öğütülen atıklardan elde edilen tozların yüzey morfolojileri diğer yöntemlere kıyasla önemli avantajlar sergilemiş, lastik üretiminde kullanılan yeni hamurlara %9'a kadar katılmasının, hamur özelliklerini sadece tolere edilebilir düzeylerde etkilediği görülmüştürSeri kompanze edilmiş iletim hatlarında empedansa dayalı geliştirilmiş temel algoritmaların yeterli olmadığı, bu duruma özel algoritmaların gerekliliği bir uygulama ile gösterilmiştir. Bu özel algoritmalar incelenerek kısaca özetlenmiştir. Buradan hareketle, iletim hatlarında seri kompanzasyon durumunu dikkate alan performansa dayalı yeni bir arıza yeri tespiti algoritması bu tez kapsamında geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recycling of industrial waste is a subject that has begun to focus more on the worldwide. Automotive and transportation industries are the biggest share among the main sources of rubber-based waste. Waste tyres are the largest compund amoung these groups. There are a number of secondary application areas where waste tyres are used after grinding and/or modification. However, the most efficient recycling method is to use them in fresh rubber compounds. The use of recycled waste tyre powder in the production of new rubber compounds has a great importance of ensuring sustainability. In this study, the usability of rubber powders obtained by grinding waste tyres in prepared new reference tyre compounds was evaluated. Three rubber powder types, each of them being obtained by different grinding technique, were incorporated as 3% and 9% concentrations in five different reference tyre compounds. Rheological, physico-mechanical, morphological, and dynamic-mechanical properties of the prepared compounds were evaluated. The morphology of rubber powders obtained by using waterjet technique exhibited significant advantages compared to other techniques. The surface morphologies of powders obtained from waterjet technique showed significant advantages compared to other methods and it was observed that utilization of this powder adding up to 9% in new compounds affected compound properties only at tolerable levels.