Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatının gelişimi ve iş kazaları üzerine etkileri
Development of workers health and safety legislation in Turkey and effect on occupational accidents
- Tez No: 522170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTAÇ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanayi devriminden sonra iş hayatının en önemli sorunlarından bir tanesi iş kazaları ve bu kazalar sonucunda oluşan can kayıpları olmuştur. Bu sorunların ortaya çıkmasından sonra kazaların önüne geçilmesi için ilgili kişilerin uyması gereken çok sayıda yasa uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmada öncelikle ülkemizde Cumhuriyet döneminde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması amacıyla çıkartılan tüm yasal mevzuat irdelenmiş ve mevzuatların zorunlu kıldığı hususlar ortaya konulmuştur. Sonrasında iş kazası verilerinin düzenli tutulduğu ve üretimin oldukça arttığı günümüze yakın dönemdeki iş kazası ve buna bağlı ölüm istatistikleri oluşturulmuş ve bu işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatının iş kazalarına etkisi değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda yasal mevzuat değişimlerinin iş kazalarının azalmasına etkisinin istenen düzeyde olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Industrial Revolution, one of the most important problems in business life is the occupational accidents and the deaths that have come to fruition as a result of these accidents. After the emergence of these problems, many laws have been enacted which must be followed by the people concerned to prevent accidents. In this study, firstly the legal legislation issued for the purpose of ensuring occupational health and safety during the Republican period in our country was examined and the issues imposed by the legislation were put forward. Subsequently, the near-term job accidents and related death statistics, in which the work accident data were kept regularly and the production increased considerably, were established and the effects of this occupational health and safety legislation on work accidents were evaluated. As a result of the evaluation, it has been observed that the effect of legislative changes on the reduction of work accidents is not at the desired level.