Fahri Sümer ve yapıtlarının çağdaş Türk resim sanatı içerisindeki yeri ve önemi
The place and importance of Fahri Sümer and his works in the art of contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 522252
  2. Yazar: AYŞENUR ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DENKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
1965 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nü Cemal Tollu, Halil Dikmen, Neşet Günal Atölyeleri'nde tamamlamış ve Sabri Berkel'in Gravür Atölyesi'nde çalışmış olan Prof. Dr. Fahri Sümer, Çağdaş Türk Resim Sanatı içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı; Fahri Sümer'in yaşamı, sanat hayatı, konu seçimleri, tekniği, üslubu, etkilendiği sanatçılar ve akımlar araştırılarak, ressamın ve eserlerinin Türk Resim Sanatı içerisindeki yeri ve önemini tespit etmektir. Bu araştırmada, öncelikle ressam hakkında yapılmış tüm yayımlar araştırılarak toplanmıştır. Sanatçının sanat hayatı üzerine söyleşi yapılmıştır. Sanat Tarihi perspektifiyle incelenip, teknik bilgi gerektiren konular tamamen sanatçı ile yapılan söyleşiden elde edilen bilgilerle sınırlandırılmıştır. Atölyesinde bulunan tüm eserleri fotoğraflanarak belgelenmiştir. Eserleri, konu türlerine ve resim tekniklerine göre gruplandırılmış, konu türlerine göre oluşturulan her gruptaki eser, kronolojik olarak verilmiştir. Elde ettiğimiz tüm veriler ışığında sanatçının üslubu ve sanat anlayışı yorumlanmaya çalışılmıştır. Fakat sanat, sosyal bir alan olup herkesin beğenisine ve yaklaşımına göre çeşitlenebilecek özelliğe sahip olduğundan, bu konu üzerine ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın, her araştırmacının farklı bir sonuca varacağı muhakkaktır.
Özet (Çeviri)
He graduated from Istanbul State Fine Arts Academy Painting Department in 1965 with Cemal Tollu, Halil Dikmen, Neset Günal's workshop and worked at Sabri Berkel's gravure workshop. Prof. Dr. Fahri Sumer has an important place in Contemporary Turkish Painting. The purpose of this study is; Fahri Sumer's life, art life, the choice of subjects, technique, style, influenced artists and movements of ideas are investigated and the importance of his paints and his artworks in Turkish Art is determined. In this research, all publications of the painter were collected and evaluated. Interviewed about artist's artwork face to face with artist . Subject is examined with art history perspective, technical knowledge is required to be completely confined to the information obtained from interviews with the artist. All the works in his studio are documented by photographing. Works are grouped according to subject types and painting techniques, chronologically purported the artworks in each group according to the subject types. We tried to interpret the style and artistic understanding of the artist in all the knowledges of the data we obtained and collected. On the other hand art belong to social area because of this feature art can be varied according to everyone's liking and approach. It is no matter how much research is done, it is certain that every researcher will have a different result.