Anadolu uygarlıklarında, aslan betimi ve Ayanis Aslanı ışığında modern sanatta denemeler
The lion depiction in the Anatolian civilizations and tries in the modern art in the light of Ayanis Lion
- Tez No: 522257
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Disiplinler arası yapılan bu çalışmaya Heykel ana sanat dalı ve Arkeoloji bilim dalı kaynaklık etmiştir. Arkeoloji bilimi geçmişin sanatını günümüze taşıyan bir bilim dalıdır. Heykel sanat dalı ise gerek geçmişin sanatını kaynak edinmiş gerekse modernizmle birlikte yeni akımlar, farklılıklar sayesinde birçok eser ortaya koymuştur. Bu çalışmada, geçmiş çağlara ait olan Ayanis aslanı heykel başını kıstas alarak; Modernizmin getirdiği yeni malzemeler ve farklı bakış açılarıyla yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Ayanis kalesinde ortaya çıkarılan, ünik bir eser olan 'Ayanis Aslanı' kaynak edinilerek, geçmişten gelen bir sanat eserini, modern sanat anlayışı, teknikleri ve kavramları kullanılarak, çalışmalar yapılması amaç edinilmiştir. Bu bağlamda zaman olgusunu kaldırarak, günümüz sanatı ile geçmişten gelen birikimler aynı potada birleştirilip farklı bakış acıları ile çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This interdisciplinary work is based on the sculpture art mayor and archeology sciences. Archeology is a science that carries the art of the past day to nowadays. The sculpture art has both funded the art of the past and introduced many works with modernism as well as new trends and differences. In this study, the Ayanis lion head sculpture of the previous ages was taken as a criterion tried to be interpreted by the different materials and new materials brought by modernism. İn our study aspired to make new works by using sense of modern art, techniques and art concepst of modernism by obtained from Ayanis lion, which was dig out and a unique work. İn this context was made via different viewpoint by the accumulations from the past with the art of today combined in the same pot and removing the time.