İdrar örneklerinden izole edilen streptococcus agalactiae izolatlarının serotiplendirilmesi ve ST-17 klonunun araştırılması
Serotyping of streptococcus agalactiae isolates isolated from urine specimens and investigation of ST-17 clone
  1. Tez No: 522266
  2. Yazar: EDA YAZICI ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜLDEN SÖNMEZ TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda, idrar yolu enfeksiyonu etkeni olarak tanımlanan S. agalactiae izolatlarının kapsül polisakkaritlerine göre polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile serotiplendirilmesi, ST-17 klonunun araştırılması, çıkan sonuçların hasta profili ve antibiyogram duyarlılıkları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İdrar yolu enfeksiyon etkeni olarak tanımlanan 120 S. agalactiae izolatı, multipleks PZR yöntemi ile serotiplendirilmiştir. PZR metodu ile ST-17 klonu araştırılmıştır. Ayrıca izolatların penisilin, vankomisin, levofloksasin, tetrasiklin, klindamisin, eritromisin antibiyotiklerine duyarlılıkları ve fenotipik olarak indüklenebilir klindamisin direnci araştırılmıştır. Bulgular: Serotip III'te 39 (%32,5), serotip Ia'da 23 (%19,2), serotip V'de 21 (%17,5), serotip Ib'de 18 (%15), serotip II'de 15 (%12,5), serotip VI'da üç (%2,5) ve serotip IV'de bir (%0,8) izolat tanımlanmıştır. Serotip VII, VIII ve IX hiçbir izolatta saptanmamıştır. Hipervirulan klon ST-17, 15 suşta saptanmış ve en çok gebelerden izole edilmiştir. Penisilin ve vankomisin antibiyotiğine direnç gözlenmemiştir. Levofloksasin, tetrasiklin, klindamisin ve eritromisin antibiyotiklerine sırasıyla %22,5, %98,8, %38,4 ve %27,5 direnç saptanmıştır. İndüklenebilir klindamisin direnci 31 izolatta bulunmuştur. Gebe, diyabet ve kronik böbrek hastaları GBS enfeksiyonunun en sık rastlandığı gruplar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to determine Streptococcus agalactiae (S. agalactiae) serotypes by polymerase chain reaction (PCR), investigate ST-17 clone and compare the results with patient profile and antibiogram susceptibility according to capsular polysaccharides of isolates of S. agalactiae which are defined as urinary tract infection agent. Metod: A total of 120 isolates of S. agalactiae, defined as urinary tract infections, were serotyped by the multiplex PZR method. ST-17 clone was investigated by the PCR method. In addition, susceptibilities of isolates to penicillin, vancomycin, levofloxacin, tetracycline, clindamycin, erythromycin antibiotics and phenotypically inducible clindamycin resistance were investigated. Results: As a result of typing with PCR, 39 (32.5%) of serotype III, 23 (19.2%) of serotype Ia, 21 (17.5%) of serotype V and 18, 15 (12.5%) of serotype II, 3 (2.5%) of serotype VI and one (0.8%) of serotype IV were identified. Serotypes VII, VIII and IX were not found on any isolates. The hyperviruled clone ST-17 was identified in 15 strains and was isolated from most of the pregnants. No resistance to penicillin and vancomycin antibiotics was observed. Resistance of levofloxacin, tetracycline, clindamycin and erythromycin to antibiotics was 22.5%, 98.8%, 38.4% and 27.5% respectively. Inducible clindamycin resistance was found in 31 isolates. Pregnancy, diabetes, and chronic kidney disease are among the most frequent groups of GBS infections.