Investigation on the utilization of recycled aggregates in mortar production
  1. Tez No: 522312
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KURBETCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beton günümüzün en yaygın kullanılan yapı malzemesidir ve kullanımı gittikçe artmaktadır. Beton üretiminin artması tüketilen agrega miktarının da hızla artmasına sebep olmakta, bu da ekonomik biçimde kullanılabilir agrega rezervlerinin tükenmesine yol açmaktadır. Gerek dünyada gerekse ülkemizde gittikçe artan agrega ihtiyacının temininde sıkıntılar oluşacağı açıktır. Özellikle beton üretiminin yüksek olduğu bölgelerde agrega temini için yeni çözümler üretilmesi gerekmektedir. Beton ve harç üretiminde geri dönüştürülmüş agrega kullanımı doğal hammadde kullanımını azaltıp ve çevresel açıdan atıkları azaltmak için iyi bir çözüm olabilir. Geri dönüştürülmüş agreganın harç üretiminde kullanılabilirliğinin araştırıldığı bu çalışmada doğal agrega yerine %0, %25, %50 ve %100 oranında geri dönüştürülmüş agrega (GDA) ikame edilerek harç karışımları üretilmiştir. Ayrıca çimento yerine %20 ve %40 oranında uçucu kül ikamesinin harç performansına etkisi incelenmiştir. Üretilen harçlar üzerinde basınç ve eğilme dayanımı, kuruma büzülmesi, aşınma dayanıklılığı, su emme ve kılcal su emme özellikleri incelenmiştir. GDA kullanım oranının artması harçların basınç ve eğilme dayanımlarını azaltmıştır. Harçların kılcallık katsayıları, su emmeleri ve kuruma büzülmeleri GDA kullanım oranının artmasıyla artmış, uçucu kül kullanımında ise bu artış oranları daha düşük olmuştur. GDA kullanım oranının artması aşınma dayanımlarını iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete is the most widely used structural material of today and its use is increasing. The increase in concrete production causes the amount of consumed aggregate to increase rapidly, which leads to the depletion of economically available aggregate reserves. Whether it is in the world or in our country, it is clear that there will be difficulties in providing the increasing aggregate needs. Especially in areas where concrete production is high, new solutions for aggregate production are required. The use of recycled aggregate in the production of concrete and mortar can be a good solution to reduce the use of natural raw materials and to reduce waste from the environment. In this study investigating the use of recycled aggregate in mortar production, mortar mixtures were produced by substituting 0%, 25%, 50% and 100% recycled aggregate (RA) instead of natural aggregate. The effect of 20% and 40% fly ash substitutes on cement mortar performance was also investigated. Compressive and bending strength, drying shrinkage, abrasion resistance, water absorption and capillary water absorption properties were investigated on the produced mortars. The increase in the use of RA reduced the compressive and bending strength of mortars. The capillary coefficients of the mortars, water absorption and drying shrinkage increased with increasing use of RA, while use of fly ash had a lower rate of increase. The increased use of RA improved abrasion resistance.