Atık gazlaştırma prosesi ile hidrojen gazı üretiminin bilgisayar destekli modellemesi ve simülasyonu
Computer-aided modelling and simulation of hydrogen gas production via waste gasification process
- Tez No: 522477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, termodinamik denge prensibi esasına göre çalışan Aspen Plus yazılım programı ile çeşitli atık türlerinin farklı işletim şartlarında optimum gazlaştırma koşullarının belirlenmesidir. Çalışmada, üretilen sentez gazın içeriğini oluşturan ve ısıl değerce zengin gaz formları izlenmiş ve hidrojen gazı üretimini artırabilmek için en uygun işletme şartları belirlenmiştir. Bunun yanısıra, laboratuvar ölçekli, gerçekleştirilmiş olan deneylerden elde edilen sonuçlar modellenen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. En uygun işletme şartları altında, sentez gazın hidrojen içeriği hacimsel olarak %60 seviyesine ve ısıl değer de yaklaşık 3000 kcal/m3 seviyesine ulaşmıştır. Aspen Plus programının mühendislik uygulamalarında kullanımının ilerleyen çalışmalara da ışık tutabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to determine the optimal gasification conditions for different waste types under different operating conditions with the Aspen Plus software program working on thermodynamic equilibrium principle. In the study, hydrogen gas is optimized and the gas form of the heat value which is the content of the produced synthesis gas is observed. Besides, the results obtained from laboratory-scale experiments were compared with the modeled results. It has been determined that H2 content can reach volumetric 60% levels and the thermal value can reach to about 3000 kcal / m3 in all working lights. The use of Aspen Plus in engineering applications has also been proven to be an effective tool for future engineering works.