Gazbeton üretiminde atık buharın buhar ejektörü ile geri kazanılabilirliği
Recovering of waste steam by using steam ejector in the aac production
- Tez No: 522483
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Buhar ejektörü düşük basınçlı buharı basınçlandırarak tekrar proseste kullanıl-masını sağlayan bir ekipmandır. Yüksek basınçlı giriş buharı buhar ejektörü içerisindeki nozulda hızlanır. Belirli bir hızda emme odasına girerken, düşük basınçtaki buharı çekerek onunla emme girişinde karışır. Sonuç olarak oluşan buhar karışımı yakınsak-ıraksak difüzör (dağıtıcı)'e girer. Burada hızı düşer ve kinetik enerji basınç enerjisine dönüşür. Buhar ejektöründen deşarj edilen buhar tekrardan prosese verilir.Gazbeton üretiminde buhar ejektörü, 2 bar basınçta atmosfere atılan buharın geri kazanımı, 3 adet 22 kW lık vakum pompaları ile yapılan 0,67 bar gösterge basıncına vakum işlemi için, flaş buharın sisteme kazandırılması, kondensin enerjisinden faydalanmak için kullanılabilir.Bu tez çalışmasında 2 bar gösterge basıncındaki buharın geri kazanımı buhar ejektörü ile yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Steam ejector is a fluid jet device that enables low-pressure steam to be compressed to a high pressure using the principle of energy conversion. High-pressure motive steam is sped to a very high velocity through a converging diverging nozzle where it meets the slow moving low-pressure steam resulting in entrainment and mixing. This mixed jet is then pushed through a diffuser where the kinetic energy is converted into potential energy.The steam discharged from the steam ejector is given to the process again.In AAC production, the steam ejector can be used for recovering the steam which is released into the atmosphere at 2 bar pressure, having flash steam inserted into the systsem, a 0,67 bar vacuum process that is made with three 22 kW vacuum pumps, deriving a benefit from the power of condens.On this thesis, recovering of 2 bar steam will be done with a steam ejector.