Gazbeton üretiminde uçucu kül (Çayırhan Termik Santrali uçucu külü) kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of fly ash usage (fly ash of Çayırhan Thermic Central) in the production of autoclaved aerated concrete
  1. Tez No: 166072
  2. Yazar: ÇETİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HANİFİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
m GAZBETON ÜRETİMİNDE UÇUCU KÜL (ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ UÇUCU KÜLÜ) KULLANILABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) ÇETİN ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu araştırma; atık bir madde olan uçucu külün, gazbeton üretiminde de kullanılabilirliğini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Gazbeton üretiminde kullanılan çimentonun; %0, %5, %10, %15, %20, %25 ve %30 oranlarında eksilterek, yerine uçucu kül ikame etmek suretiyle elde edilen katkısız ve farklı oranlarda katkılı gazbeton deney numuneleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numuneler üzerinde; SEM analizleri, basınç dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, donma çözülme, basınç altında statik elastisite modülü, kuruma büzülmesi, ilk su emme hızı, kuru yoğunluk ve rutubet muhtevası deneyleri yapılmıştır. Ayrıca bu deneyler sonucunda elde edilen verilerin istatistik analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, %15 uçucu kül katkı oranına kadar G2 sınıfı gazbeton üretiminde, %30 uçucu kül katkı oranına kadar da Gl sınıfı gazbeton üretiminde kullanılabileceği görülmüştür. Bilim Kodu : 714 Anahtar Kelimeler : Gazbeton, Uçucu Kül, SEM Sayfa Adedi : 87 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hanifi TOKGÖZ
Özet (Çeviri)
IV INVESTIGATION OF FLY ASH USAGE (FLY ASH OF ÇAYIRHAN THERMIC CENTRAL) IN THE PRODUCTION OF AUTOCLAVED AERATED CONCRETE (M. Sc. Thesis) Çetin ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT This research is made to investigate that fly ash, which is a churn material, can be used in the production of Autoclaved Aerated Concrete (AAC). By decreasing; 0 %, 5%, 10%, 15%, 20%, 25% and 30% percents of the used cement in the production of AAC, the experiment samples of unadulterated and adulterated in the different percents AAC have been prepared, on the condition that fly ash is added in stead of cement. The SEM analyze, Compressive Strength, flexural strength, freezing and solving, module of static elasticity under Compressive, drying shrinkage, speed of absorbing of first water, dry density and moisture content experiments on the prepared samples have been realized. Furthermore, statistical analyzes of obtained data at the end of these experiments have been realized. As a result, it is seen that in the production of G2 class AAC, fly ash as 15% and in the production of Gl class AAC, fly ash as 30% can be used. Science Code : 714 Key Words : Autoclaved Aerated Concrete, Fly Ash, SEM Page number : 87 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Hanifı TOKGÖZ