Çörek otu (Nigella sativa L.) bitkisinin verim ve kalitesine azot ve potasyum uygulamalarının etkisi
Effect of nitrogen and potassium application on yield and quality of black cumin (Nigella sativa L.)
  1. Tez No: 522494
  2. Yazar: TUĞÇE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ekolojik koşullarında bir yerel çörek otu (Dereyalak Köyü-İnönü, Eskişehir) populasyonuna uygulanan azot (N) dozlarının (0, 3, 6 ve 9 kg N da-1) ve potasyum (K) dozlarının (0 ve 5 kg K da-1) verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini incelemek için 2011 ve 2012 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada bitkilerin boy, toplam kapsül sayısı, bin tohum ağırlığı, tohum verimi, sabit yağ içeriği ve tohumun N ve K konsantrasyonları incelenmiştir. Belirlenen sonuçlara göre bitkilerin vejetatif dönemine rastlayan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında ilk yıl yeterli yağış düşmüş ancak ikinci yıl çok az yağış nedeniyle yıllar arasında bitkilerin gelişimleri açısından arasında farklar belirlenmiştir. Tohum verimi ilk yıl (124.51 kg da-1) ve iki yılın birleşiminde (109.73 kg da-1) 6 kg N da-1 ile beraber 5 kg K da-1 uygulamasında, ancak ikinci yıl (99.14 kg da-1) 9 kg N da-1 ile beraber 5 kg K da-1 uygulamasında en yüksek belirlenmiştir. Tohumların sabit yağ içeriğini K uygulamaları arttırırken N uygulamaları ise düşürmüştür. Bu araştırmada, 6 kg N da-1 uygulaması ile beraber toprakta yeterli miktarda alınabilir K'un yanı sıra 5 kg K da-1 uygulamanın çörek otunun tohum verimini artırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of different nitrogen (N) (0, 30, 60 and 90 kg ha-1) and potassium (K) (0 and 50 kg K ha-1) doses applied to a local black cumin (Nigella sativa L.) population (Dereyalak village, İnönü, Eskişehir) on yield and quality features under Eskişehir ecological conditions in 2011 and 2012. In this study, plant height, total number of capsule, thousand seed weight, seed yield, fixed oil content, N and K concentration of black cumin seeds were examined. The precipitation was sufficient during the vegetative period (in April, May and June) in the first year whereas it was insufficient in the second year therefore, some variations of plant development were observed. The highest seed yield was obtained from 60 kg N ha-1 with 50 kg K ha-1 application (1245.09 kg ha-1) in the first year and in the combination of years (1097.26 kg ha-1). In contrast, the highest seed yield was achieved from 90 kg N ha-1 with 50 kg K ha-1 application (991.44 kg ha-1) in the second year. While fixed oil concentration of seeds was increased by applying K, it was decreased by N application. As a result, it was determined that application of 50 kg K ha-1 with 60 kg N ha-1 increased the seed yield of black cumin, although sufficient K was available in the soil.