Geniş açıklıklı uzay kafes sistemlerin ilgili Türk ve Avrupa standartları uyarınca karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative research of wide span space truss systems according to related Turkish and Europe standarts
- Tez No: 522562
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, geniş açıklıklı uzay kafes çatı sisteminin Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmeliği ve Eurocode 3'e göre ayrı ayrı boyutlandırılması yapılarak, birbirlerine göre farklılıkları açıklanmış, çelik malzeme metrajı çıkarılarak ekonomiklikleri karşılaştırılmıştır. Geniş açıklıklı uzay kafes çelik yapıların boyutlandırılmasında ülkemizde kullanılan“Çelik Yapıların Tasarım, Hesap ve Yapım Esaslarına Dair Yönetmelik”ile Avrupa Birliği'nde kullanılan“Eurocode 3 çelik yapı yönetmelikleri”tasarım esasları ve boyutlandırma kuralları açısından incelenmiş, kesit özellikleri, eksenel çekme, basınç ve ekonomik açıdan karşılaştırılmaları yapılmıştır. Yapı deprem yükü hesabı, DBYBHY'de verilen Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemine göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative study is performed for the wide span space truss systems according to related Turkish and Europe Steel Construction Design Code Eurocode 3. The principle design concept and design rules and differences in between for the related codes are explained. Comparison of the results are given after the analyses and design of a wide span space truss example in ters of both Turkish Steel construction Design Code About Calculation and Construction Principal and Eurocode 3 code. As a result of the structural design, section properties, axial pulling, axial compression and the weight of the structural steel members are calculated for both codes and comparison is made from the economic perspective. Earthquake Forces was calculated according to Equivalent Seismic Load Method given in Turkish Earthquake Restraint Code.