Uzay kafes sistemler; tarihi gelişim, güncel durum
Space frame structures; historical development and actual situation
- Tez No: 127082
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Günümüzde ve gelecek için tasarlanan geniş açıklıklı yapılarda uygulanan en son sistemlerden biri uzay kafes strüktürlerdir. Çeşitli uygulamalar kapsamında çatı strüktüründe, döşemede ve cephede uygulanan uzay kafes strüktürler, ülkemizde halen sınırlı sayıdaki uygulamaları ile göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, uzay kafes strüktürlerin tarihsel gelişimi, kuruluşu, uygulama aşamaları, geometrisi, avantajları ve örtü sistemleriyle ilgili detayları incelenmiştir. Uygulamalardaki eksiklikler dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. İlk bölüm olan giriş bölümünde, uzay kafes strüktürlerin uygulamaları incelenerek sistemin özellikleri, çalışmanın amaç ve yöntemi ortaya konulmuştur. Uzay kafes strüktürlerin tanıtımı yapılarak tarihsel gelişim süreci incelenmiş ve strüktürün kurulmasında kullanılan sistemler açıklanarak avantajları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, uzay kafes strüktürleri oluşturan detaylar değerlendirilerek, sistemin bileşenleri ve örtü elemanları ile ilişkileri incelenmiş kabuk elemanları hakkında bilgi verilmiştir. Uzay kafes sistemin geometrisi, gelişim süreci ve uygulama biçimleri gözden geçirilmiş ve anlatılanlar örnekler ile desteklenmiştir. Üçüncü bölümde uzay kafes strüktürlerin uygulama aşamaları, projelendirme, imalat, nakliye, testler, montaj ve korozyondan korunma başlıklarıyla açıklanmıştır. Uzay kafes sistemlerin, çatı örtüsü ile ilişkileri incelenerek detayları ve biçimlenişleri örnekler ile açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, uzay kafes strüktürlerin yurtdışında ve Türkiye'de uygulanmış ve uygulanmakta olan bazı projeleri sunulmuştur. Beşinci ve son bölümde, uzay kafes strüktürler üzerinde yapılan araştırmalar değerlendirilerek çalışmanın sonuçları irdelenmiştir. ıx -sssss*8
Özet (Çeviri)
SPACE FRAME STRUCTURES; HISTORICAL DEVELOPMENT AND ACTUAL SITUATION SUMMARY One of the latest technologies that are used in passing the large span today's and future's buildings are the space frames structures. In numerous using in the world, while space frames structures are used in roof structures, floors, and fronts; it is interesting they are used in limited application in our country. Space frames structures of which the definition, the historical development, the construction, the ranks of application, geometry, the advantages, and the details about the cover systems are examined carefully. To be careful in the deficiencies of applications, examines about the details are made. In the first and introduction section, to be examined the applications of space frames structures, the problem, the goal, and the methods that are implied by structure are explained. In the same section, to be made the definition of space frames structure, the historical development process is examined and the systems which are used in settings the structure are explained and it is dwelt on the advantages of space frames structures. In the second section, to be dwelt on the details, which make up the space frames structure, the components of the space systems and the connections between the cover elements and space frames are examined. Space frames structures are examined about geometry, the development process, and the style of application and they are supported with examples. In the third section, the ranks of application of space frames structures are explained as the design, the manufacture, the transport, the tests, the assembly, and the resistance from corrosion. In the same section, to be examined the connection between space frames structure and the roof cover, according to the goals which are taken a care in the details and applications of space systems, their formalization are explained with examples. In fourth section, space frames projects that are used or using in our country and abroad are examined. In the fifth section and the ending section, results of the whole study about space frames structures are examined.