Deniz kadastrosu için denizel alanların kullanımına yönelik konumsal bir veritabanı modeli geliştirilmesi
The development a spatial database model for the use of marine areas for marine cadastre
- Tez No: 522608
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İdeal bir denizel alan ve kıyı yönetimi için günümüze kadar yapılan karasal ölçümlerin yanında gelecekte denizel alanların ölçümü ve kayıtlarının da gerçekleştirileceği açıktır. Denizel ve kıyı alanlarının da karasal alanlar gibi kayıt altına alınması, kullanım haklarının ve sınırlarının belirlenmesi hukuki, sosyal ve ekonomik bir gereklilik olduğu kadar sürdürülebilir bir deniz yönetimi için de gereklidir. Yapılan bu tez çalışması ile Türkiye'de ilk defa denizel alan üzerindeki kullanım, hak ve kısıtlamaların yasal mevzuatta tanımlanan konumsal ve öznitelik verilerinin bir model ile bilgi sistemi bağlamında tespitiyle denizel alan veritabanı modellemesi (DAVM) gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de denizel alanlarda mevcut durum ve gereksinim analizleri gerçekleştirilmiştir. Buna yönelik kurumlar ile yapılan anket ve görüşmeler neticesinde, denizel alandaki olası nesnelerin tanımlanması ve UML diyagramları ile modellenmesi ve Trabzon ili kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri uygulamaları ile modelin gerçekleştirimi yapılmıştır. Tasarlanan model ArcGIS ortamında işlerliği yanında, veri paylaşımının daha etkin olması ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi adına Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi-TUCBS ile uyumlu olacak şekilde bulut bilişim teknolojisi ile verilerin kullanıcılara sunumu gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, denizel alanların yönetiminin sürdürülebilir olması ve bir bilgi sistemi yardımıyla kayıt altına alınması ile denizel alanların geleceğe yönelik planlanmasında konumsal veritabanı modelinin bilgi teknolojileri desteği ile tasarlanmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
For an ideal management of marine areas and coastal, in addition to previous terrestrial surveying activities, it is evident that surveying and registration of marine areas will be carried out in the future. Registration of marine and coastal areas and related rights and boundaries similar to terrestrial areas is a legal, social and economical requirement and also required for sustainable marine and coastal management. The aim of this thesis study for the first time in Turkey on the restrictions, rights and use of marine areas a model of spatial and non-spatial defined data in legal legislation and a marine area database modeling (MADM) in the context of information system have been realized. In this context analysis of the current situation and requirements in the marine areas in Turkey. As a result of the surveys and interviews made with the related institutions, identification of possible objects in the marine area and modeling with UML diagrams and implementation of Geographical Information Systems applications in Trabzon province were realized. Designed model in ArcGIS to be more effective sharing of data and improving the interoperability of Turkey on behalf of the National Geographic Information System-on to be compatible with TUCBS cloud computing technology users with the presentation of the data was performed. The basic aim of this thesis study is ensured that the management of marine areas is sustainable and is recorded with the help of an information system and that the spatial database model is designed with the support of information technology in the future planning of marine areas.