Kurşun nitrat (Pb(NO3)2) ağır metalinin Gammarus pulex (L., 1758) üzerindeki akut toksisitesi
Determination of acute toxicity of lead (Pb) on Gammarus pulex (L.,1758)
  1. Tez No: 522614
  2. Yazar: BERÇEM KAZICI AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada kurşun nitrat (Pb(NO3)2)'ın Gammarus pulex üzerindeki 96 saat için akut toksisite etkisi belirlenmiştir. Bu amaçla kontrol grubunun yanı sıra 50, 75, 100, 200, 300 ve 400 µg/L konsantrasyonlarında deney grupları oluşturulup, her bir deney grubuna 10 adet G. pulex konularak üç tekerrürlü deneysel çalışma yapılmıştır. Deneme süresince 24 saatlik periyotlar halinde canlılar kontrol edilmiş ve ölüm oranları belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonunda ortalama LC50 değeri 152 ± 13 µg/L olarak tespit edilirken, alt bant seviye değeri 112 ± 12 µg/L ve üst bant seviye değeri ise 216 ± 16 µg/L olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the acute toxicity effect of lead nitrate (Pb(NO3)2) for 96 hours on Gammarus pulex was determined. For this purpose, experimental groups were formed at the concentrations of 50, 75, 100, 200, 300 and 400 μg/L in addition to the control group, and 10 G. pulex were put into each experimental group and three experimental trials were carried out. During the experimental, the animals were checked at 24 hour intervals and the mortality rates were determined. At the end of the study, the mean LC50 value was determined as 152 ± 13 μg/L, while the lower band level value was 112 ± 12 μg/L and the upper band level value was 216 ± 16 μg/L