Abdullah İbn el- Mübârek'in Kitabu'z-Zühd ve Buhârî'nin Kitabu'r-Rikâk bölümlerinin mukayesesi ve tefsir ilmi açısından değerlendirilmesi
Comparing of Abdullah İbn el- Mubarek's Kitabu'z-Zuhd and Buhari's Kitabu'r-Rikak parts and evaluation of tafsir in terms of science
  1. Tez No: 522667
  2. Yazar: İBRAHİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada,“zühd”konusunda önemli bir yer edinmiş olan Abdullah ibn el-Mübârek'in Kitabu'z-zühd ve'r-Rekâ'ik ile hadis alanında ilk sırada yer alan İmam Buhârî'nin el-Câmi-u's-sahîh kitabında yer alan rikâk bölümlerinin karşılaştırılması yapılacaktır. Kitabu'z-Zühd ve'r-rekâ'ik'ten birinci ile on yedinci bâb arası, Buhâri'nin el-Câmi-u's-sahîh'den ise rikâk bölümleri'nin inceleme ve analizi yapılacaktır. Kitabu'z-Zühd ve'r-rekâ'ik, ilk yazılan eserlerdendir; el-Câmi-u's-sahîh ise hadis ilminde ilk sırada yer alan bir eserdir. İki eserdeki bölümler incelenip analiz edilerek benzer ve farklı yönlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde; Abdullah ibn el-Mübârek ve Kitabu'z-zühd ve'r-Rekâ'ik hakkında bilgiler bulunmaktadır ve kitabın içeriği, hadis sayısı hakkında malumat verilmiştir. İkinci bölümde; Kitabu'z-Zühd ve'r-rekâ'ik'teki bâb başlıkları, hadis sayıları, konular ve râviler incelenip analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde; İmam Buhâri ve el-Câmi-u's-sahîh kitabı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Dördüncü bölümde; el-Câmi-u's-sahîh'te rikâk bölümündeki; bâb başlıkları, hadis sayısı, konular ve râviler incelenip analiz edilmiştir. Beşinci bölümde; iki eserin bâb başlıkları, hadis sayısı, konular ve râvileri analiz edilmiş olup, ortak ve farklı yönleri belirtilmiştir. Son bölümde ise; müelliflerin eserlerine tefsir ilmi açısından bakılmış varsa ortak yönleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Having made it an important place for asceticism Abdullah ibn el-Mubarek's Kitabu'z-Zuhd ve'r-Rekâ'ik and which ranks first in the field of hadith Imam Buhâri's el-Câmi-u's-sahih's sections of rica will be compared. Review and analysis will be performed between the first and the seventh sublime in the Kitabu'z-Zuhd ve'r-Rekâ'ik , and rica sections in Sahîh of Buhari. Kitabu'z-zuhd ve'r-Rekâ'ik is among the first written works; and also sahîh is a work which ranks first in the field of hadith. It is aimed to identify similar and different aspects by examining and analyzing the sections in both works. In the first part, the thesis contains information about the Abdullah ibn el-Mubârek and Kitabu'z-Zuhd ve'r-Rekâ'ik. In the second part of Kitabu'z-Zühd ve'r-rekâ'ik, sublime (subject) titles, the number of hadiths, topics and transmitters are examined and analyzed. In the third part, there is information about İmam Buhâri and his book, called el-Câmi-u's-Sahîh. In the fourth part, sublime (subject) titles, the number of hadiths, topics and transmitters are examined and analyzed in the section of rica in el-Câmi-u's-sahîh. In the fifth section, the titles of sublimes (subjects), the number of hadiths, topics and transmitters are analyzed, and common and different sides are indicated. In the last section, author's works have beeb analyzed in terms of tafsir science and if so, their common aspects have been specified.