Heidegger'in batı metafiziği eleştirisi bağlamında Dasein, yaşam dünyası ve zamansallık
Dasein, world of life and temporality in the contex of Heidegger's critique of western metaphysics
- Tez No: 522674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CİHAN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşam dünyasında pratik ilişkiler kurarak var olan ve bu varoluşunu zamansallık aracılığı ile açığa çıkartan Dasein'ın, geleneksel metafizik içerisindeki Kantçı ve Descartesçi teorik bilme anlayışına sahip aşkın özneden farklı oluşuna vurgu yapmaktır. Dasein, yaşam dünyasında kuramsal ilişkiler kurmaktan çok pratik ilişkiler kurma peşindedir. Dasein'ın bu pratik ilişkiler kurma gayesi, zihinsel bir çabadan çok bir yönelim, umursamadır. Bu umursama sırasında Dasein, doğa ile dolayımsız bir ilişki kurar ve böylelikle şeyleri el-altında-olan olarak anlar. Şeylerin bu el-altında-olan yapısındaki varlık tarzları, zamansallığın düşünülmesine olanak Sağlar. Çünkü Heidegger için şeyler, nesneler işlevselliği bağlamında zamansallıkta kapsanır. Dolayısıyla bizim yönelimimizin ufkunda olan şey, şeyin kendisi değil onun işlevselliğini oluşturan zamansal kapsanıştır. Yani ilgi ve yönelimimiz bardağa değil, bir şey içmenin kendisine, bardağı, suyu, çeşmeyi o an için sanki aralarında üç boyutlu bir sınır yokmuşcasına kapsayan tümlüğedir. Sonuç olarak bu çalışmada felsefenin Parmenides'ten beri aradığı yekpare, tümlük anlamında ki zamanın, hem kendi içerisinde bir bütün olarak kalışını, hem de gündelik yaşamdaki pratiklerimizde örtük olarak varolduğunun nasıllığını ifade etmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to emphasize the difference of Dasein, which exists by establishing practical relations in the world of life, exposes this existence through temporality, from the Kantian and Descartesian subject in traditional metaphysics. Dasein is trying to establish practical relations rather than establishing theoretical relations in the lifeworld. Dasein's interest in establishing these practical relationships is care, rather than theoretical understanding. Through care, Dasein establishes an immediate relationship with nature and thus understands things as being ready-to-hand, zuhandane. The modality of things are in ready-to-hand lets temporality indirectly experienced by Dasein. Because for Heidegger, things are covered in time in terms of functionality of objects. Our horizon is not the thing itself, but its functioning, intemporality. In other words, for instance in a drinking a glass of water, our interest and orientation is for the whole, which includes the glass, the water, as if there is no a three-dimensional border between them, rather than the glass itself. As a result, we intend to express the unity of the whole sense of philosophy, which Parmenides had pursued, as both a whole within itself and the implications of this holism in our practices in everyday life.