Mevcudiyet metafiziği bağlamında hâkim hümanistik Batı düşüncesinin eleştirisi
The critique of dominant humanistic Western thought in the context of the metaphysics of presence
- Tez No: 977982
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KÜÇÜKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Mevcudiyet Metafiziği Bağlamında Hâkim Hümanistik Batı Düşüncesinin Eleştirisi başlığı altında, Batı düşünce geleneğinin epistemolojik ve ontolojik yönelimlerini belirleyen mevcudiyet metafiziğinin kökenlerini, dönüşümlerini ve eleştirilerini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, metafiziği yalnızca“varlık nedir?”sorusuna verilen yanıtların tarihsel bir dizgesi olarak değil, insanın kendini, bilgiyi ve hakikati kavrayış serüveni olarak değerlendirmektir. Bu çerçevede Aristoteles, Batı metafiziğinin kurucu figürü olarak konumlandırılmaktadır. Onun, Parmenides ve Platon'un bütünlükçü doğa anlayışından ayrılarak varlığı ousia (töz) kavramı etrafında kurması, dunamis (potansiyel) ile energeia (fiilîlik) ayrımı üzerinden varlığı mevcudiyet formunda sistemleştirmesi ve kinesis (hareket) ile metabole (değişim) kavramlarını kategoriler sistemi içerisinde düşünmesi, Batı felsefesindeki köklü dönüşümün başlangıcını teşkil etmiştir. Böylece Aristoteles, varlığı insan aklının kavranabilir kategorilerine yerleştirerek hem bilimlerin tasnifine zemin hazırlamış hem de hümanistik düşüncenin temellerini atmıştır. Onun sophia (bilgelik) ve philosophia (felsefe sevgisi) kavramlarına yüklediği yeni anlamlar ise psukhe (ruh) merkezli geleneği aşarak, nous (akıl) merkezli bir yaklaşımı hâkim kılmıştır. Tez, Aristoteles'in kurduğu bu mevcudiyet metafiziğinin modern dönemde Augustinus'un zamanı içselleştiren analizi, Descartes'ın cogito formülasyonu, Kant'ın zamanı transandantal biçimde kurması ve Husserl'in“yaşayan şimdi”kavramıyla yeniden yorumlaması üzerinden nasıl mutlaklaştırıldığını ortaya koymaktadır. Bu tarihsel hattın eleştirisi ise, Heidegger'in“Varlığın unutuluşu”teşhisiyle Dasein'ın ekstatik zamansallığını ön plana çıkarması ve Derrida'nın différance, iz ve ek kavramlarıyla logosentrik mevcudiyet anlayışını radikal biçimde sorgulamasıyla derinleşmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma Aristoteles'ten Derrida'ya uzanan düşünsel serüveni takip ederek, Batı metafiziğinin kurucu yapısını ve onun eleştirileri üzerinden açılan post-metafizik düşünce imkânlarını ortaya koymaktadır. Tezin özgün katkısı, Aristoteles'in varlık anlayışını modern hümanistik paradigmanın kökensel temeli olarak yeniden değerlendirmesi ve Heidegger ile Derrida'nın eleştirileri ışığında felsefenin kendini yenileme kapasitesini göstermesidir.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation, titled The Critique of Dominant Humanistic Western Thought in the Context of the Metaphysics of Presence, examines the origins, transformations, and critiques of the metaphysics of presence, which has shaped the epistemological and ontological orientations of the Western philosophical tradition. The primary aim of the study is to consider metaphysics not merely as a historical sequence of answers to the question“what is being?”, but rather as a journey of how humanity has conceived of itself, knowledge, and truth. Within this framework, Aristotle is positioned as the founding figure of Western metaphysics. By departing from the holistic conception of nature in Parmenides and Plato, he established being around the notion of ousia (substance), systematized it through the distinction between dunamis (potentiality) and energeia (actuality), and conceptualized kinesis (motion) and metabole (change) within the system of categories. This marked the beginning of a radical transformation in Western philosophy. Thus, Aristotle situated being within the intelligible categories of the human intellect, thereby laying the groundwork for the classification of sciences and at the same time establishing the foundations of a humanistic perspective. Furthermore, by assigning new meanings to sophia (wisdom) and philosophia (love of wisdom), he overcame the earlier psukhe (soul)-centered tradition and consolidated a nous (reason)-centered approach. The dissertation demonstrates how the metaphysics of presence founded by Aristotle was subsequently absolutized in the modern era through Augustine's internalization of time, Descartes' formulation of the cogito, Kant's transcendental constitution of time, and Husserl's reinterpretation of it through the concept of the“living present.”This historical trajectory is then subjected to critique through Heidegger's diagnosis of the“forgetfulness of Being”and his emphasis on the ecstatic temporality of Dasein, as well as Derrida's radical deconstruction of logocentric presence by means of the concepts of différance, trace, and supplement. In conclusion, this study traces the intellectual trajectory from Aristotle to Derrida, uncovering both the constitutive structure of Western metaphysics and the post-metaphysical possibilities opened through its critiques. The original contribution of the dissertation lies in its re-evaluation of Aristotle's ontology as the foundational ground of the modern humanistic paradigm, while simultaneously revealing, through the perspectives of Heidegger and Derrida, philosophy's capacity for self-renewal and its potential for opening new horizons.