Yaşar Kemal'in romanlarındaki folklorik ögeler
  1. Tez No: 52269
  2. Yazar: BEKİR COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERMAN ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Bu araştırma Yaşar Kemal'in sanatçı kişiliğinin ve sanatının oluşumunda folklorik öğelerin yerini yazarın beş romanından yola çıkarak göstermeyi amaçlamaktadır. Araştırma 1920'lerden 1970' lere uzanan bir dönemde Türkiye kırsalında yaşanan başlıca toplumsal değişimlerin ve bu değişimler sonunda Yaşar Kemal'in içinde büyüdüğü geleneksel kültürde gözlenen önemli dönüşümlerin ele alındığı giriş bölümü dışında, halk edebiyatı alanına bağlanan folklorik öğelerin incelendiği birinci bölüm, halk edebiyatı dışındaki folklorik öğelerin incelendiği ikinci bölüm, dil ve üslup başlıklı üçüncü bölüm olmak üzere üç ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Yaşar Kemal'in sanatındaki yeri açısından değerlendirilen halk edebiyatı öğeleri şu başlıklar altında verilmiştir: A. Masal B. Efsane C. Halk Hikayesi D. Halk Şiiri E. Kalıp Sözler 1. Atasözleri 2. Deyimler 3. Alkışlar / Kargışlar Halk edebiyatı alanı dışındaki folklorik öğelerin incelendiği ikinci bölümün konu başlıklarıysa sırasıyla şöyledir:A.İnançlar 1.Ermişlik İnancı 2.Öteki Dünya İnancı 3.İnsanla İlgili İnançlar 4.Doğayı ve Yaşamı Yönlendirmeyi Amaçlayan İnançlar 5.Hayvanlarla İlgili İnançlar 6.Diğer İnançlar B.Halk Hekimliği 1.Büyüsel Nitelikli Sağaltım Yöntemleri 2.Gerçekçi Sağaltım Yöntemleri C.Geçiş Dönemleri 1.Doğum 2.Evlenme 3.Ölüm D.Geleneksel 1.Beylik Töresi 2.Kan Gütme 3.Diğer Gelenekler E.Giyim - Kuşam 1.Kadın giyimi 2.Erkek Giyimi F.Halk Zanaatları G.Halk Mimarlığı Araştırmamızın üçüncü bölümündeyse birinci bölümde incelediğimiz halk edebiyatı öğeleri dışındaki geleneksel, söyleyiş biçimleri ele alınmış ve Yaşar Kemal'in bunlardan yararlanış yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aims to show the artistle personality of Yaşar Kemal and piece of folklorla elements in the formation of his art by examining his five novels. The research begins with an introduction which, majör social changes occured in the years between 1920's to 1970's in the Turkish rural areas, and the important transformations observed in traditional culture as a result of these changes in which Yaşar Kemal had grown, are stressed. in the first chapter, folkrolic elements which are rooted in folk literatüre are examined. Second chapter deals with folkloric elements which are outside folk literatüre and third chapter is about language and style of writing. A conclusion section and a name index are also provided in the research. in the first chapter the elements of their place in the Yaşar Kemal's art are given as follows: A.Tail B.Myth C.Folk“'Story D.Folk Poem E.Stereotyped Sayings 1.Proverbs 2.Idioms 3.Pray and Curse in the second chapter which folkloric elements outside of folk literatüre are examined, main ”headings are given area followsA.-Beliefs 1.Saintliness Belief 2.Here after The Next World Belief 3.Beliefs About the Human Beings 4.Belief About the Nature and Aiming to Control the Life. 5.Beliefs About Animals 6.The Other Beliefs B.Folk Medicine 1.Cure Methods Related Sorcery 2.Realist Cure Methods C.Transition Eras 1.Birth 2.Marriage 3.Death D.Customs 1.Feudal (Ağa) Gustom 2.Blood Feud 3.The Other Customs E.Dress and Finery 1.Woman Dressing 2.Man Dressing F.Folk Crafts G.Folk Architecture On the hand, in the third chapter of our research, at the first chapter which was examined to us, the folkloriç types of language which öne out of the folk literatür component had dealed with and examined that which ways used by Yaşar Kemal..