Yaşar Kemal'in romanlarında mitolojik ve fantastik unsurlar
Mythological and fantastic elements in Yaşar Kemal's novels
  1. Tez No: 772505
  2. Yazar: MUSTAFA SEVİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Toplumcu-gerçekçi edebi akımın Türk edebiyatındaki en önemli isimlerinden biri olan Yaşar Kemal'in eserleri, birçok açıdan incelenmiştir. Ancak yapılan literatür araştırmasında yazarın romanlarını, mitolojik ve fantastik açıdan inceleyen müstakil bir çalışmanın yapılmadığı saptanmıştır. Bu bağlamda, araştırmada Yaşar Kemal'in romanlarındaki mitolojik ve fantastik unsurlar tespit edilmeye çalışılmış ve bunların romanlarda nasıl işlendiği ortaya konulmuştur. Yazarın tüm romanları incelenerek oluşan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Genel bir girişten sonra birinci bölüme geçilmiştir. Birinci bölümde mitolojinin ve fantastiğin genel çerçevesi çizilerek bu iki kavramın edebiyatla ilişkisi belirtilmiştir. İkinci bölümde yazarın hayatı ve edebî kişiliği, mitoloji ve fantastik bağlamında beslendiği kaynaklar aktarılmıştır. Üçüncü bölümde incelemeye tabi tutulan romanlardaki mitolojik unsurlar alt başlıklar halinde verilmiştir. Dördüncü bölümde ise romanlarda saptanan fantastik unsurlar detaylı olarak açıklanmıştır. Tezin bu kısmında, fantastikle yakından ilişkili olan büyülü gerçekçilik (İng. magical realism) kavramına da değinilmiştir. Çalışmanın sonunda Yaşar Kemal'in folklordan beslenen bir yazar olarak mitolojik ve fantastik unsurları romanlarında yeniden yorumlayarak kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The works of Yaşar Kemal, one of the most important figures of the socialist-realistic literary movement in Turkish literature, have been studied from many angles. However, in the literature research carried out, it was determined that no independent study examining the author's novels from a mythological and fantastic point of view was carried out. In this context, in the research, mythological and fantastic elements in Yaşar Kemal's novels have been tried to be identified and how they are processed in the novels have been revealed. This work, which is composed by examining all the novels of the author, consists of four parts. After a general introduction, the first section was passed. In the first chapter, the general framework of mythology and fantasy is drawn and the relationship of these two concepts with literature is stated. In the second part, the author's life and literary personality, the sources he fed in the context of mythology and fantasy were conveyed. The mythological elements in the novels examined in the third section are given in the form of subheadings. In the fourth section, the fantastic elements detected in the novels are explained in detail. In this part of the thesis, magical realism, which is closely related to the fantastic (Eng. the concept of magical realism is also mentioned. At the end of the study, it was determined that Yaşar Kemal, as a writer who feeds on folklore, reinterprets mythological and fantastic elements in his novels and uses them.