Yük kancalarının tasarımı, teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Design of lifting hooks, theoretical and experimental investigation
  1. Tez No: 522721
  2. Yazar: ALP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYTAÇ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada statik yüklere maruz kalan basit yük kancasındaki gerilmeler incelenmiştir. Basit yük kancalarının gerilme değerlerini güvenilir ve hassas olarak hesaplayabilmek kancaların hem güvenilir kullanımlarını sağlarken aynı zamanda ekonomik olarak kullanılmalarını sağlayacağı için basit kancaların gerilme durumları ile alternatif gerilme analiz yöntemleri incelenmiştir. Analitik hesap yöntemlerini doğrulamak ve yorumlamak için kancada deneysel çalışmalar yapılmıştır. Analitik hesap yöntemleri olarak yaklaşık hesap metodu ve kesin hesap metodu DIN 15401 05 numaralı kancadaki gerilmelerin hesaplanması için kullanılmıştır. Bu iki analitik metod özellikle kaldırma kancaları gibi eğri eksenli elemanlar için geliştirilmiştir. Nümerik hesap yöntemi olarak Sonlu elemanlar yöntemi temelli bilgisayar yazılımı ile kancanın gerilme analizi yapılmıştır. Strain gage ölçümleri, seçilen kancada analitik hesaplama yöntemleri ile aynı şartlarda oluşturularak yapılmıştır. Kancada maksimum ve minimum statik gerilmelerin olduğu kesit bölgelerine yapıştırılan strain gage sensörleri ile diğer analitik hesap yöntemleri sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak yük kancası için nümerik ve analitik hesap yöntemleri ile strain gage ölçümleri ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stresses occurred on simple lifting hook subjected to static loads were investigated. Alternative stress analysis methods of simple hooks have also been investigated since reliable and precise calculation of the stress values of simple lifting hooks provides both reliable use and economical use of the hooks. Experimental studies have been carried out in the crane to confirm and interpret analytical calculation methods and finite element method. As the analytical calculation methods, the approximate calculation method, the precise calculation method have been used for calculation of the stresses in DIN 15401-05. These two analytical methods have been developed especially for curved axis elements such as lifting hooks. As the numaric calculation method, Stress analysis of the hook was made with the finite element method-based computer software. Strain gage measurements were carried out on the selected crane under the same conditions as theoretical calculation methods. The results of the other analytical calculation methods were compared with the strain gage sensors attached to the cross sections of the maximum and minimum stresses in the lifting hook. Results obtained by using numeric and analytical calculation methods and strain gage measurements have been compared.