Ensemble-based fast shapelet approximation
Topluluk temelli şekilcik yaklaşıklama
  1. Tez No: 522766
  2. Yazar: BERK GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖKÇE BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son yıllarda, zaman serisi veri tabanlarında benzerlik araştırması ve zaman serilerinin sınıflandırılması büyük ilgi görmektedir. Bu bağlamda zaman serileri arasındaki benzerliğin tanımlanması ve ölçülmesi önemli bir hal almıştır. En yakın komşu (NN) sınıflandırıcıları, başarısı ve sadeliği sebebiyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu sınıflandırıcılar, benzerlik hesaplamalarını zaman serilerinin tümü üzerinden yaptığından, kısa ilgi alanları olan uzun zaman serilerinde iyi performans gösteremeyebilir. Ayrıca, NN sınıflandırıcıları bir zaman dizisinin neden belirli bir sınıfa atanmış olduğu bilgisini de sağlamaz. Bu problemlerin üstesinden gelmek için, zaman serisi sınıflarını birbirinden ayıran ayırımcı alt serileri, yani şekilcikleri keşfetmeye odaklanılmıştır. Şekilcik bazlı yöntemler benzerlik hesaplamak yerine, zaman serilerinin bu şekilcikleri içlerinde barındırıp barındırmadığını araştırır ve zaman serilerini şekilciklerin varlığına dayalı bir öznitelik vektörüne dönüştürür. Son yıllarda, şekilcik keşif yöntemleri, şekilciklerin ayırıcı özelliklerini ölçme odaklıdır. Bu yöntemler, zaman serisi veri tabanlarının büyüklüğüne göre çok zaman alabileceğinden, şekilciklerin daha hızlı keşfine olanak sağlayan farklı gösterimler bulmaya yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Bunlar arasında, parçalı sabit yaklaşıklama yöntemlerinin çok daha hızlı sonuçlar sağlayan düşük boyutlu gösterimler oluşturduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada, sınıfları tanımlayan şekilcikler oluşturmak için eğitmenli parçalı yaklaşıklama yöntemi önerilmektedir. Bu yöntem zaman serilerini sınıflandırmak için basit bir parçalı doğrusal yaklaşıklama modeli kullanılarak potansiyel şekilcikler belirler. Önerilen metot, geleneksel yöntemlerden farklı olmamakla birlikte parçalı bir yaklaşıklama yaparak şekilcikleri eğitmenli bir şekilde oluşturmak için regresyon ağaç toplulukları kullanır. Deney sonuçları, önerilen topluluk temelli hızlı şekilcik yaklaşıklama (EFSA) metodunun farklı alanlardaki referans veri setlerinde hızlı ve rekabetçi sonuçlar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Similarity search and classification on time series databases have received great interest over the past decade. The definition of similarity between the series is a major problem in this context. Nearest-neighbor (NN) classifiers with alternative dissimilarity measures are widely used because of their simplicity and known success. However, these approaches compute the similarity over the whole time series which might be problematic with the long time series and relatively short features of interest. Moreover, NN classifiers are not directly interpretable as they do not describe why a time series is assigned to a certain class. To overcome these problems, researchers focus on discovering discriminative subsequences, namely shapelets, from the time series. Instead of pairwise distance calculations between the whole time series, shapelet-based approaches map time series to a feature vector based on the existence of the shapelets. In the recent years, shapelet discovery approaches have focused on the evaluation of the segmented subsequences in terms of their discriminative power. As this approach may be time-consuming depending on the size of the time series database, recent attempts exploit the change of time-series representations for faster discovery of shapelets. In this sense, piecewise constant approximations are shown to provide significantly faster results with a low-dimensional representation. This study proposes a novel supervised piecewise approximation to identify shapelets related to the class. After utilizing a simple piecewise linear model to characterize the time series, the segments from the model are determined to be potential candidates for shapelets. Proposed piecewise approximation scheme is notably different than the traditional methods. Ensembles of regression trees are utilized to learn a piecewise approximation to identify the shapelets in a supervised manner. Experimental results show that proposed Ensemble-based Fast Shapelet Approximation (EFSA) provides fast and competitive results on benchmark datasets from different domains.