Analyzing the dynamics of informal employment rate in Turkey: A system modeling approach
Türkiye'de kayıt dışı istihdam oranı dinamiklerinin analizi: Sistem modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 522767
  2. Yazar: ABDULKADİR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kayıt dışı istihdam problemi, dünya çapında değişen derecelerde bulunmaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sorunun boyutu endişe vericidir. Benzer şekilde, Türkiye işgücü piyasası için son zamanlarda gelişmeler yaşanmış olsa da sorun çözülmemiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye işgücü piyasasının kayıt dışı istihdam dinamiklerinden sorumlu olan mekanizmalarını araştırmada, genel bir Sistem Dinamikleri modeli oluşturmaktır. Bunu yaparak, kayıt dışı istihdam oranını yüzde 34'ten yüzde 15'e düşürmek olan hükümet hedefi analiz edilmek istenmiştir. Ek olarak, modelle, kayıt dışı istihdam sorununa ilişkin bazı politika seçeneklerinin incelemesi amaçlanmaktadır. Modelin sonuçları, hükümet hedefinin önümüzdeki 15 yıl boyunca, mevcut durum altında gerçekleştirilemeyeceğini göstermektedir. Öte yandan, bazı senaryo ve politika koşullarında hedefe ulaşılabilir. Model, ekonomi agresif ve sürekli olarak büyürken, ek bir politika yapmadan sorunun önemli ölçüde azaltılabileceğini doğrulamaktadır. Ayrıca, mevcut ekonomik koşullar altında tutarlı politikalar uygulanarak hedefe ulaşılabilir. Kayıtlı ve kayıt dışı sektörler arasındaki azalan işgücü maliyeti oranı, kayıt dışı istihdam problemin çözümünda önemli gelişmeler yaratmaktadır. Dahası, çalışma, kayıtlı çalışanları işten çıkarılma risklerine karşı korumanın kayıt dışılığa alternatif bir çözüm olabileceğini ortaya koymaktadır. Öte yandan, kayıtlı iş arayan ve iş imkanı arasındaki eşleşme sürecinin daha etkin olması, kayıt dışılık sorununa çözüm olamayacağını çalışma ilginç bir şekilde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Informal employment problem exists with varying degrees around the world. Especially in developing countries, the extent of the problem is worrisome. Similarly, for the Turkish labor market, the problem has not been solved even though improvements have taken place recently. The purpose of the study is to build a generic system dynamics model to investigate the driving mechanisms responsible for the informal employment dynamics of the Turkish labor market. By doing this, the governmental target, to decrease the informal employment ratio from 34 percent to 15 percent is examined. Additionally, the model seeks to examine some of the policy options related to the informal employment problem. The results of the model suggest that the governmental target cannot be realized under the current state for the following 15 years. On the other hand, the target will be reached under some scenario and policy conditions. The model verify that the problem can be significantly decreased without making an extra policy while the economy is growing aggressively and continuously. Additionally, the target can be achieved by applying coherent policies under the current economic conditions. The decreasing labor cost gap ratio between the formal and informal sectors creates significant improvements in the informal employment problem. Moreover, the study finds out that that protecting formal workers against firing risks can be an alternative solution for the informality.On the other hand, the study interestingly suggests that the more efficient formal market in the job seeker-vacancy matching process cannot be a solution for the informality problem.