Kablosuz vücut alan ağlarında bilişsel radyo tabanlı spektrum sezme teknikleri
Cognitive radio based spectrum sensing techniques in wireless body area networks
- Tez No: 522799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bilişsel Radyo Ağları, kablosuz ağ teknolojileri içinde hızla gelişerek ilerlemekte ve yoğun çalışılan konuların arasında yerini almaktadır. Bilişsel Radyo Ağları'ndaki en önemli unsur ikincil kullanıcı olarak da adlandırılan Bilişsel Radyo kullanıcılarıdır. Bilişsel radyo kullanıcıları frekans spektrumunun boş olduğu zamanlarda lisanslı kullanıcılara (birincil kullanıcılar) girişim oluşturmadan spektrumu geçici olarak kullanmaktadırlar. Kablosuz vücut alan ağlarında kablosuz düğüm; üzerinde bulunan algılayıcı çeşidine göre belirli büyüklükleri ölçüp ve toplayıp başka bir birime gönderilmesinden sorumlu cihazdır. Algılayıcı ve eyleyici olarak tanımlanan bu aygıtlar insan vücudunun dış yüzeyine olduğu gibi içine de yerleştirilebilmektedir. Günümüzde sağlık hizmetlerinin maliyetinin yüksek olması ve yaşlı nüfusun fazla olması kablosuz vücut alan ağlarının kullanım alanlarının artmasını sağlamıştır. Kablosuz vücut alan ağında yer alan algılayıcı düğümler sayesinde, bir hastanın kan basıncı, kalp atışı veya vücut sıcaklığı gibi değerleri görüntülenebilmektedir. Hastada meydana gelecek herhangi anormal bir durum, cep telefonu veya bir bilgisayara koordinatör düğümler tarafından gönderilir. Bu tez çalışmasında verici sezme tekniklerinin MATLAB yazılımında analitik ve benzetim modeli tasarımları tamamlandıktan sonra kablosuz vücut alan ağlarında ortam sezme işleminde kullanılmıştır. Ayrıca, kablosuz vücut alan ağlarında farklı veri trafikleri ve kablosuz ortam modelleri için farklı verici sezme tekniklerinin kullanımı da çalışmada yer almıştır. Çalışma verici sezme tekniklerinin başarım analizleri yapılarak yeni tekniklerin geliştirilmesine imkân sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Cognitive Radio Networks are rapidly developing in wireless networking technologies and are among the most intensively studied subjects. The most important element in Cognitive Radio Networks is Cognitive Radio users, also called secondary users. Cognitive radio users temporarily use the spectrum without adversely affecting the licensed users (primary users) when the frequency spectrum is idle. Wireless node in wireless body area networks; is a device responsible for measuring and collecting certain quantities relative to the sensor element on it and sending it to another. These devices, which are defined as sensor nodes and actuator nodes, can also be placed inside the human body. The high cost of health care today and the high population of elderly people have increased the use of wireless body area networks. With the sensor nodes in the wireless body area network, a patient's blood pressure, heart rate or body temperature can be displayed. Any abnormality that may occur in the body will be transmitted by the coordinator nodes to the mobile phone or a computer. In this thesis, analytical and simulation model designs of transmitter sensing techniques are completed in MATLAB software and used for wireless medium sensing in wireless body area networks. In addition, different data traffics in wireless body area networks and the use of different transmitter sensing techniques for wireless environment models have been included in the study. With this study, it will be possible to analyze the performance of transmitter sensing techniques and to develop new techniques.