Servikal konizasyonun uterin arter doppler ölçümü üzerine etkisi
The effect of cervical conization on uterine artery doppler measurement
- Tez No: 522807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Servikal konizasyon, ektoservikal lezyonlar ile endoservikal kanalın bir kısmının çıkarılmasını içeren koni şeklinde bir doku biyopsisidir. Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN), karsinoma in situ (CIS) ve adenokarsinoma in situ (AIS) tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca servikal konizasyon; yetersiz kolposkopi, yüksek-grade CIN'i öngören biyopsiler, pozitif endoservikal küretaj ve sitoloji-histolojisi uygunsuzluğu olan kadınlar için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Konizasyon işlemi sırasında kanama kontrolü için uterin arterlerin inen servikal dalları, serviksin yanlarında saat 3 ve 9 hizasında kalıcı olmayan bir materyalle bağlanabilir. Konizasyonun ve bu esnada standart olarak uygulanan cerrahi tekniklerin uterin arter Doppler ölçümü üzerine etkisini saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 20 Haziran 2018 – 30 Ekim 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniğine başvuran ve servikal konizasyon endikasyonu olan hastalar üzerinde yürütüldü. 30-50 yaş aralığındaki ve 28-35 günlük menstrual siklusa sahip toplam 50 hasta çalışmaya dâhil edildi. Uterin arter Doppler ölçümünü etkileyebilecek ek patolojilerin olduğu (myoma uteri, ovarian kistler, vb.) hastalar değerlendirme dışı bırakıldı. Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. ayda uterin arter Doppler ölçümü değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22,0 programı kullanıldı. Bulgular: Ortalama sağ uterin arter rezistans indeks(RI) değerleri operasyon öncesi 0,7522±0,06293 ve operasyon sonrası 1. Ayda 0,8486±0,05477 olarak bulundu. Sol uterin arter için ise sırasıyla 0,7630±0,06274 ve 0,8654±0,04773 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cervical conization is a cone-shaped tissue biopsy involving removal of part of the endocervical canal with ectocervical lesions. Cervical intraepithelial neoplasia (CIN) is a safe and effective method in the treatment of carcinoma in situ (CIS) and adenocarcinoma in situ (AIS). Furthermore, cervical conization is a treatment method used for women with inadequate colposcopy, high-grade CIN biopsies, positive endocervical curettage and inappropriate cytology-histology. In order to control bleeding during the conization procedure, the descending cervical branches of the uterine artery can be drown with non-permanent material at 3 and 9 on the sides of the cervix. The aim of our study was to determine the effect of conization and standard surgical techniques on uterine artery Doppler measurement. Material and method: Our study was carried out between June 20, 2018 and October 30, 2018 in the Department of Gynecologic Oncology at Adana City Education and Research Hospital with the patients who had cervical conization. The 50 patients with a regular menses whose age were between 30-50 years of age included in study. Patients with additional pathologies (myoma uteri, ovarian cysts, etc.) that may affect uterine artery Doppler measurement were excluded from the study. Uterine artery Doppler measurement were evaluated just before the operation and one month after. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis of the data. Findings: Mean right uterine artery RI values were found 0,7522±0,06293 before operation and 0,8486±0,05477 at the end of first month. The same values for left uterine artery were 0,7630±0,06274 and 0,8654±0,04773 respectively.