Paroksismal atriyal fibrilasyonda kriyoablasyon sonrası atriyal fibrilasyon rekürrens gelişme riskini belirlemede ekokardiyografinin önemi
The ımportance of echocardiography in determining the risk of atrial fibrillation recurrence after cryoablation in paroxysmal atrial fibrillation
  1. Tez No: 522806
  2. Yazar: HASAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Paroksismal Atriyal Fibrilasyonda Kriyoablasyon Sonrası Atriyal Fibrilasyon Rekürrens Gelişme Riskini Belirlemede Ekokardiyografinin Önemi Giriş ve Amaç: Paroksismal atriyal fibrilasyon (AF) hastalarında kriyoablasyon tedavisine rağmen %30-40 AF rekürrensi gözükmektedir. Çalışmamızda; paroksismal AF sebebiyle kriyoablasyon uygulanan hastalarda uzun dönem AF rekürrensini belirlemede konvansiyonel ve strain ekokardiyografik parametrelerin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza paroksismal AF sebebiyle başarılı kriyoablasyon ugulanan 190 hasta (94 erkek, 96 kadın ve yaş ortalaması 55.1±11.1 yıl) dahil edildi. Hastaların rutin demografik, medikal ve laboratuvar verileri kaydedildi. Klasik ekokardiyografi verileri yanında, speckle tracking ekokardiyografi ile sol atriyum (LA) apikal 2 boşluk (A2B) strain, LA apikal 4 boşluk (A4B) strain ve LA global longitudinal strain (LA-GLS) değerleri hesaplandı. İşlem sonrasında ilk 3 aydan sonra > 30 sn AF atakları AF rekürrensi olarak tanımlandı. Bulgular: Paroksismal AF nedeniyle kriyoablasyon uygulanan 42 hastada (%22.1) AF rekürrensi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Importance of Echocardiography in Determining the Risk of Atrial Fibrillation Recurrence After Cryoablation in Paroxysmal Atrial Fibrillation Introduction: In patients with paroxysmal atrial fibrillation (AF), 30-40% recurrence AF is seen despite cryoablation therapy. The aim of this study was to investigate the availability of conventional and strain echocardiographic parameters for long-term AF recurrence in patients undergoing cryoablation due to paroxysmal AF. Materials and Methods: The study included 190 patients (94 males, 96 females and mean age 55.1 ± 11.1 years) who underwent successful cryoablation due to paroxysmal AF. Routine demographic, medical and laboratory data of the patients were recorded. In addition to classical echocardiographic data, left atrium (LA) apical 2 chamber (A2C) strain, LA apical 4 chamber (A4C) strain and LA global strain (LA-GLS) values were calculated by speckle tracking echocardiography. AF episodes > 30 sec after the third month of the procedure were defined as AF recurrence. Results: AF recurrence was detected in 42 patients (22,1%) who underwent cryoablation due to paroxysmal AF.