Ratlarda testis iskemi reperfüzyon hasarı üzerine nesfatin-1'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective the effect of nesfatin-1 on testicular ischemia reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 522869
  2. Yazar: ÖMER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Testis torsiyonu çocuklarda ve adelosanlarda sık görülen, kısa zamanda müdahale gerektiren ürolojik acillerden biridir. Bu çalışmada amacımız testis torsiyonu sonrası dokudaki oksidatif stresi biyokimyasal, histopatolojik olarak belirlemek ve nesfatin-1'in tedavisinin bu hasar üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal metod: 250-350 gr ağırlığında 32 adet wistar albino rat gelişi güzel olarak 4 gruba ayrıldı. 1.grup sham grubu olarak belirlendi. 2. grupta torsiyon + detorsiyon oluşturuldu, 3. grupta 2.gruba uygulanan prosedüre ek olarak torsiyonun (iskemi) 210. dk'sında tek doz salin tedavisi intraperitoneal uygulandı (10 cc/kg ). 4. grupta 2. gruba uygulanan prosedüre ek olarak iskeminin 210. dk'sında tek doz nesfatin-1 tedavisi intraperitoneal uygulandı. (10 ug/kg). Sham grubu hariç diğer gruplara 240 dk 'lık torsiyon sonrasında 60 dk detorsiyon (reperfüzyon) uygulandıktan sonra sol orşiektomi yapılıp ratlara ötenazi uygulandı ve işleme son verildi. Bulgular: MPO, TOS ve OSİ değerleri IR ve IR+SF grubunda sham grubuna göre anlamlı olarak artmış izlendi. MDA, I/R ve IR+SF grubunda sham grubuna göre artmış olarak izlensede istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Süperoksit dismutaz, IR+SF grubunda sham grubuna göre anlamlı olarak azalmış izlendi. CAT, I/R ve IR+SF grubunda sham grubuna göre azalmış olasa istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. TAS, I/R ve I/S+SF grubunda sham grubuna göre azalmış izlensede istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. İskemi reperfüzyon yapılan gruplarda tübül çapının azaldığı, nesfatin-1 tedavisi verilen grupta seminifer tübüllerinin ortalama çapının I/R+SF grubuna göre istatistiksel olarak değişmediği saptandı. Sonuç: Torsiyon sonrasında oksidatif enzimlerde, lipid peroksidasyonda artış testis dokusunda oksidatif stresin geliştiğini ortaya koymaktadır. Çalışmamızın bulguları ışığında nesfatin-1'in testisteki oksidatif stresi azaltmadığını gözlemledik. Bu tedavi modalitesi ile ilgili randomize, prospektif, geniş kapsamlı ve uzun dönem takip sonuçlarına sahip çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Testicular torsion which is common in children and adolescents is one of the urological emergency situations requiring immediate intervention. In this study, we aimed to determine oxidative stress biochemically and histopathologically in the tissue after testicular torsion and to examine the effects of nesfatin-1 treatment on this damage. Materials and Methods: Thirty two wistar albino rats, weighing 250-350 gr, were divided into 4 groups randomly. The first group was determined as sham group. In the second group, torsion + detorsion was formed. In the third group, a single dose of saline treatment (10cc/kg) was administered intraperitoneally at the 210 min of torcion (ischemia) in addition to the procedure applied in the second group. In the fourth group, a single dose nesfatin-1 treatment was administered intraperitoneally (10 ug/kg) at the 210 min of ischemia in addition to the procedure applied in the second group. Except the sham group, the other groups were subjected to 60 min of detorsion (reperfusion) after 240 minutes of torsion, then left orchiectomy was performed and euthanasia was applied to the rats, and the procedure was terminated. Results: The values of MPO, TOS, and OSI were observed significantly increased in the IR and IR + SF groups compared to the sham group. MDA was observed increased in the I/R and IR+SF groups compared to the sham group, as statistically non significant. Superoxide dismutase was observed significantly decreased in the IR+SF group compared to the sham group. CAT was decreased in the I/R and IR+SF groups compared to the sham group, as statistically non significant. TAS was observed decreased in the I/R and I/S+SF groups compared to the sham group, as statistically non significant. It was found that tubule diameter decreased in ischemia-reperfusion groups and the mean diameter of the seminiferous tubules did not change statistically in the group treated with nesfatin-1 compared to the I/R+SF group. Conclusion: The increase in oxidative enzymes and lipid peroxidation after torsion reveals that oxidative stress develops in testicular tissue. In light of the findings of our study, we observed that nesfatin-1 did not reduce oxidative stress in the testis. We believe that randomized, prospective, and comprehensive studies with long-term follow-up results should be conducted related to this treatment modality.