Pediatrik katarakt cerrahisi geçiren olgularda görsel prognozun değerlendirilmesi
Evaluate visual prognosis in patients WHO underwent surgery for congenital cataract
  1. Tez No: 522870
  2. Yazar: MOHAMMED Y.M. DARAGHMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kliniğimizde konjenital katarakt nedeniyle cerrahi geçiren hastalarda görme keskinliği, refraksiyon, aksiyel uzunluk ve postoperatif komplikasyonların değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: 2004-2013 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde konjenital katarakt nedeniyle cerrahi geçiren pediatrik yaştaki (0-18) hastalar çalışmaya dâhil edildi. Primer operasyon yaşına göre 0-24 ay (Grup I) ve > 24 ay (Grup II) olmak üzere 2 gruba ayrılan hastalar, uygulanan cerrahi teknik, ek oküler patolojiler, görsel ve refraktif sonuçlar ve ameliyat sonrası komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Erken veya geç cerrahi yaşının; görme keskinliği ve gelişebilecek komplikasyonlar (AKO ve sekonder glokom gibi) üzerine olan etkisini gözlemlemek amaçlandı. Analizler SAS University Edition 9.4 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 49 hastanın 77 gözü dâhil edildi. Hastaların 28'i (56 göz) bilateral, 21'i (21 göz) ise unilateral konjenital katarakt nedeniyle opere edilmişti. Grup I'deki hastalara (0-24 ay) göz içi lens (GİL) implante edilmedi. Grup II'deki hastalara GİL implantasyonu yapıldı. Grup I'de 24 hasta (36 göz) incelendi. Ortalama cerrahi yaşı 9.39±6.98 ay, ortalama takip süresi ise 125.27±55.45 aydı. Grup II'de ise 25 hasta (41 göz) incelendi. Ortalama cerrahi yaşı 73.81±40.97 ay, ortalama takip süresi 101.49±27.66 aydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate visual acuity, refraction, axial length and postoperative complications in patients who underwent surgery for congenital cataract in our clinic. Materials and Methods: Pediatric age (0-18) who underwent surgery for congenital cataract in Necmettin Erbakan University Medical Faculty Hospital between 2004 and 2013 was included in the study. The patients that were divided into 2 groups as 0-24 months (Group I) and >24 months (Group II) according to the age of primer operation were evaluated in terms of applied surgical technique, additional ocular pathologies, visual and refractive results and postoperative complications. We aimed to observe the effect of early or late surgical age on visual acuity and possible complications (such as posterior capsule opacification and secondary glaucoma). Analyzes were conducted using the SAS University Edition 9.4 program. Results: 77 eyes of 49 patients were included in the study. 28 patients (56 eyes) with bilateral and 21 patients (21 eyes) with unilateral congenital cataract were operated. 26 (53.0 %) of the patients were male and 23 (47.0 %) were female. IOL was not implanted in Group I patients (