Tavşanlarda deneysel akut anemi ve akut inflamasyonun kalp kası üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of experimentally induced acute anemia and acute inflammation on the cardiac muscle in rabbits
- Tez No: 522872
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Anemi ile seyreden enfeksiyöz ve inflamatuvar bazı hastalıklarda kalp kası hasarı şekillenmektedir. İnflamasyonun tek başına kalp kası hasarı oluşturduğu ortaya konulmasına rağmen, aneminin tek başına kalp kası hasarı oluşturup oluşturmadığı ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, tavşanlarda deneysel akut inflamasyon modeli ile sistemik inflamasyonun kalp kası üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, deneysel akut normovolemik anemi modeli ile de aneminin kalp kası hasarı oluşturup oluşturmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 28 adet Yeni Zellanda ırkı tavşan kullanıldı. Tavşanlar rastgele, Akut İnflamasyon (AI) grubu (n:8), Akut İnflamasyon Kontrol (AIK) grubu (n:6), Akut Anemi (AA) grubu (n:8) ve Akut Anemi Kontrol (AAK) grubu (n:6) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Akut anemi oluşturmak amacıyla 24 saat aralıkla 5 gün boyunca hematokrit değer %10-15 aralığına inene kadar tekrarlayan flebotomi uygulandı. AA ve AAK grubundaki tavşanlardan 0, 24, 48, 72, 96 ve 120. saatlerde hematolojik ve biyokimyasal analizler için kan örnekleri alındı. Akut inflamasyon oluşturmak için ise sekal ligasyon ve punksiyon modeli uygulandı. AI ve AIK grubundaki tavşanlardan 0, 4, 8, 12. saatlerde hematolojik ve biyokimyasal analizler için kan örnekleri alındı. Deney sürelerinin tamamlanmasını takiben tavşanlar ötenazi edilerek, histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler için kalp kası örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Many studies suggested that cardiac muscle damage occured in some infectious and inflammatory diseases concomitant with anemia. It has been demonstrated that inflammation alone caused cardiac muscle damage, but there is no evidence that anemia alone would be able to cardiac muscle damage up to now. We aimed to determine whether anemia could cause cardiac muscle damage in rabbits with experimentally induced acute normovolemic anemia. Twenty eight New Zealand rabbits was used. Rabbits were randomly divided into four groups as Acute Inflammation (AI) Group (n=8), Acute Inflammation Control (AIK) Group (n=6), Acute Anemia (AA) Group (n=8) and Acute Anemia Control (AAK) Group (n=6). To create acute anemia, repeated phlebotomy was perfromed until hematocrit value fall around %10-15 for 4-5 days at 24 hours intervals. Blood samples taken from AA and AAK groups at 0, 24th, 48th, 72nd, 96th and 120th hours. To create acute inflammation, cecal ligation and punction model was performed in rabbits in AI group. Blood samples were taken from AI and AIK groups at 0, 4th, 8th and 12th hours of the experiment. After end of experiment, all rabbits was euthanized and heart tissue was taken for histopathological and immunohistochemical analysis.