Tavşanlarda deneysel olarak geliştirilen akut renal yetmezlikte EDRF aktivitesindeki değişiklik ve Allopurinol'ün etkisi
- Tez No: 44384
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER ULAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
24 6.0ZET 1-Tavşanlarda gliserol ile oluşturulan akut renal yetmezlikte EDRF aktivitesi ve allopurinol'ün etkisi araştırıldı. 2-Deneyler izole perfüze tavşan böbreğinde yürütüldü. 3-Hayvanlar üç gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu, ikinci grup gliserol (10 ml/kg i.p) injeksiyonu yapılan grup,üçüncü grup ise allopurinol (50 ml/kg s.c) + gliserol (10 ml/kg i.p) injeksiyonu yapılan grup olarak belirlendi. 4-Gliserol injeksiyonundan 3 saat sonra böbrekler izole edilerek krebs çözeltisi ile perfüze edildi. Ekilibrasyon periyodundan sonra perfüzyon ortamına fenilefrin (10~5 M) ilavesiyle submaksimal kasılma sağlandı. Daha sonra bolus injeksiyonla asetilkolin'in (10_8-10"5 M) gevşeme cevapları test edildi. Bu deneyler her üç grup için tekrarlandı. 5-Gliserol injeksiyonunun asetilkolin'in gevşeme cevaplarını anlamlı olarak azalttığı (PO.001) ancak azalan bu gevşeme cevaplarının allopurinol + gliserol injeksiyonu ile anlamlı olarak arttığı (PO.001) gözlendi. 6-Böbreklerin histopatolojik incelemesinde allopurinol'ün, gliserol'ün oluşturduğu böbrek harabiyetini önlediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
25 7.SUMMARY 1-EDRF activity and the effects of allopurinol were investigated in rabbits, in which acute renal failure was elicited by injection of glycerol. 2-The experiments were performed on isolated perfused rabbit kidneys. 3-Animals were divided into three groups. The first group was control group.the second group received glycerol (10 ml/kg i.p),and the third group received allopurinol (50 ml/kg s.c) + glycerol (10 ml/kg i.p). 4- 3 h. after the injection of glycerol, kidneys were isolated and perfused with krebs solution. After equilibration period, submaximal vasoconstriction was elicited by adding phenylephrine (10-5 M) into the perfusion medium. Than the vasodilator responses of acetylcholine (10"8-10_5 M) were tested by bolus injections. The experiments were repeated for all three groups.