Telecom software workload characterization and performance testing based on accuracy of workload models
Telekom yazılımı iş yükü karakterizasyonu ve iş yükü modelleri doğruluğuna bağlı performans testleri
- Tez No: 522925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR SARISARAY BÖLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Telekom yazılım sistemleri, yönetme, denetleme ve izleme amaçlarına yönelik olarak kullanılan, telekomünikasyon ağının önemli bir parçasıdır. Telekomünikasyon sisteminin etkileşime girdiği yerleşik sistemlerde çok çeşitli ağ elemanlarının kullanılmasından dolayı, telekom yazılım sisteminin performansı önemli bir rol oynar. İş yükü karakterizasyonu, bir altyapının üretim ortamında maruz kalacağı yük kullanımını simüle etmek için gerekli bir metodolojidir. Bu çalışmada periyodik olarak toplanan verilerle iş yükü karakterizasyonu temelli yaklaşım uygulanmıştır. İş yükünü modellemek ve ağ elemanı davranışını simüle etmek için Telekom Yazılımı İş Yükü Simülasyonu Aracı geliştirilmiştir. Simülasyon aracı ayrıca daha hassas performans testi için iş yükü modellerinin doğruluğu hakkında bilgi sağlamaktadır. Önerilen simülasyon aracı ayrıca PAS yazılımı için kullanılıp örnek durum olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Telecom software systems are a major aspect of telecommunications network for managing, administrating, auditing and monitoring purposes. One of the significant affinity is the performance of the telecom software system because there are a great variety of network elements in use at built systems that telecom software interacts. Workload characterization is an essential methodology for simulating load usage for a given infrastructure that is exposed to at production environment. In this study workload characterization based approach is applied to data collected periodically. To model workload and simulate network element behavior, Telecom Software Workload Simulation Tool was implemented. The simulation tool also provides information for the accuracy of the workload models for more precise performance testing. The proposed simulation tool used with PAS (Parameter Audit SmartApp) as a case study.