Şizofreni hastalarında serum nesfatin-1 ve ghrelin düzeylerinin metabolik sendromla ilişkisi
The association of serum nesfatin-1 and ghrelin levels with metabolic syndrome in schizophrenia patients
- Tez No: 522940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Psikiyatri, Biochemistry, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şizofreni hastalığında obezite, diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon genel popülasyona oranla daha sık görülmektedir. Bu risk faktörleri“metabolik sendrom (MS)”olarak tanımlanır. Ghrelin ve nesfatin-1 gıda alımı, iştah uyarımı ve enerji dengesinde rol oynayan, birbirine zıt etkiler yapan iki hormondur. Nesfatin-1 ve ghrelinin hem metabolik sendrom hem de psikiyatrik hastalıklarla ile ilişkili olabileceği düşüncesinden yola çıkarak bu çalışma planlandı. Ayrıca bu çalışmada metabolik sendromu karıştırıcı faktör olarak ele alarak, şizofreni hastalarında nesfatin-1 ve ghrelin düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 31'i erkek ve 24'ü kadın olmak üzere 55 şizofreni hastası, kontrol grubu için 33 sağlıklı kişi alındı. ATP-III A kriterlerine göre 55 hastanın 11 (%20)'inde MS belirlendi. MS olan şizofreni hastalarının serum nesfatin-1 ve ghrelin düzeyleri hem sağlıklı kontroller hem de MS olmayan şizofreni hastaları ile karşılaştırıldı. Serum Ghrelin düzeyleri açısından MS olan hasta (0.28-22.77 ng/ml), MS olmayan hasta (0.39-10.39 ng/ml) ve kontrol (0.52-16.89 ng/ml) grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.54).
Özet (Çeviri)
In patients with schizophrenia; obesity, diabetes, hypertension and hyperlipidemia are more frequent than the general population. These risk factors are defined as“metabolic syndrome (MS) ”. Ghrelin and nesfatin-1 are two hormones which has opposite effects, play role in food intake, stimulation of appetite and balancing energy. This study was planned on the idea that both the metabolic syndrome and psychiatric disorders are associated with nesfatin-1 and ghrelin. Also in this study, it was aimed to investigate the levels of ghrelin and nesfatin-1 in patients with schizophrenia by taking confounding factor as the metabolic syndrome. Fifty five patients with schizophrenia (31 male, 24 female) and thirty three healthy controls were included in the study. According to ATP III-A criteria, 11 of 55 patients (%20) has MS. Serum ghrelin and nesfatin-1 levels of schizophrenic patients with MS have been compared with both healthy controls and schizophrenia patients without MS. There is no significant statistical difference between MS patients (0.28-22.77 ng/ml), non-MS patients (0.39-10.39 ng/ml) and control (0.52-16.89 ng / ml) groups was detected in terms of serum ghrelin levels (p = 0.54).