Design and analysis of communication systems with higherror correction capability through optimization
Yüksek hata düzeltme yeteneğine sahip iletişim sistemlerinin eniyileme yoluyla tasarım ve analizi
- Tez No: 523121
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ CANER TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kanal kodlaması, sayısal bilginin bir yerden baska bir yere iletimi sırasında meydana gelebilecek hataları en aza indirgeyen tekniklerin butunune verilen isimdir. Duşuk{ yoğunluklu eşlik{denetim (LDPC) kod ailesi kanal kapasitesine giderek yaklasan hata duzeltme yetenegi ve seyrek eslik{denetim matrislerine sahip olmas ile dikkat cekmistir. Matrisin seyreklik ozelligi, cok dusuk karmasıklıga sahip olan sezgisel yinelemeli kod cozme algoritmalarının gelistirilmesine olanak vermektedir. Yinelemeli kod cozme algoritmalarının kolaylıkla uygulanabilmesi, dusuk kod cozme gecikmesi avantajını da beraberinde getirmektedir. LDPC kodlarının bu faydalarına ragmen, gerek LDPC kodlarının yapısal ozellikleri sebebiyle gerekse kod cozucunun hata giderme yetenginin yetersizligi sebebiyle alıcı tarafından okunan bilgi hatalar icerebilir. Bu tezde, ilkin dusuk hata ile calısan bir iletisim sistemi tasarlayabilmek icin eniyileme tabanl LDPC kod cozme algoritmalar gelistirilmis ve etkinligi literaturdeki yontemlerle karslastrlmstr. _Iletisim sisteminin basarm, LDPC kodlarnn yinelemeli kod cozme algoritmalaryla cozulmesi srasnda algoritmann ilerleyisinin durmasna veya bir sonuc bulamamasna sebep olan kucuk cevrimlerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi durumunda daha da artabilir. _Ikinci ksmnda, gercek uygulamalarda kullan labilecek boyutta, yuksek kaliteli LDPC kodlarnn hzl sekilde tasarlanabilmesine olanak veren eniyileme tabanl LDPC kod tasarm yaklasmlar uygulanmstr. Gelistirilen yontemlerin etkinligi kapsaml bilgisaysal deneylerle snanmstr.
Özet (Çeviri)
Channel coding is the term used for the collection of techniques that are employed in order to minimize errors which occur during the transmission of digital information from one place to another. Low{density parity{check (LDPC) code family takes attention with its channel capacity{approaching error correction capability and sparse parity{check matrix representation. Sparsity property of the matrix gives rise to the development of heuristic iterative decoding algorithms with low complexity. Ease of the application of iterative decoding algorithms brings the advantage of low decoding latency. In spite of these benefits of LDPC codes, receiver can obtain erroneous information because of both structural properties of LDPC codes and non{optimal decoders. In the first part of this thesis, we develop optimization{based LDPC decoding algorithms for a communication system with high error performance and we compare its performance with the existing methods in the literature. Error performance of a communication system can still be improved by determining and eliminating small cycles in LDPC codes that cause iterative decoding algorithms to halt or terminate without a conclusive result during the decoding process. At the second place, we implement heuristic and optimization{based approaches for eciently designing high quality LDPC codes of practically relevant dimensions. We carry out extensive computational experiments to assess the eciency of proposed methods.