Ticari işletme rehni
- Tez No: 52313
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMED AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Tacir, ticari faaliyetini sürdürürken bazı durumlarda krediye ihtiyaç duyar. Kredi ise menkul ve gaynmenkullerin rehnedilmesiyle sağlanır. Gaynmenkul rehni, tapu siciline tescil ile doğar (MK 771/1). Menkul rehni ise, zilyedliğin devri (teslim) ile gerçekleşir (MK 853). Ancak, MK 853'ün istisnalan vardır. Yani bazı durumlarda menkul rehni teslim olmaksızın da gerçekleşir. İşte, Ticari İşletme Rehni bu istisnalardan biridir. Ticari İşletme Rehni, rehin konusunun teslimine gerek kalmadan kurulan bir menkul rehnidir. Ticari İşletme Rehni Kanunu ile, gayrimenkulu olmayan küçük çaplı işletmeler, nakliye firmaları ve fabrika gibi müesseseler, kredi alabilme imkanına kavuşmuşlardır. Ticari İşletme Rehni müessesesi 1971 yılında kanunlaştınlmış ve 1972 yılında çıkanlan tüzük ve yönetmelik ile ticari hayatımıza girmiştir. Bu çalışmamızda, küçük işletmeler ve gayrimenkulu olmayan gelişmiş firmalar açısından büyük önemi olan“Ticari İşletme Rehni”ni inceledik. Çalışmamızın ilk bölümünde,“Ticari İşletme ve Rehin Kavramı”; ikinci bölümde 'Ticari İşletme Rehni Kavramı“; üçüncü bölümde ”Ticari İşletme Rehni Sözleşmesi“ ve son bölümde ise ”Ticari İşletme Rehni Sözleşmesinin Hükümleri ve Sona Ermesi" konulan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the merchants are continuing their commercial activies they -sometimes- need credit. But, credit is supplied through mortgaging of movables and immovables. Mortgaging of immovable appears with the official registration to land register (CC 771/1). However, security of movable is realized by the delivery (CC 853). But, there are some exception of CC 853. In other words, sometimes mortgaging is realized without delivery too. So, The Security of Business Enterprise is one of these exception's. The Security of Business Enterprise is established without feeling necessary and it is a movable mortgage. With, The Security of Business Enterprise Code, institutions like transportation firms, factories and little business enterprises had the facility to have access to credit. The Security of Business Enterprise was codified in 1971 and later on -in 1972- with the statute and regulation it was introduced to our commercial life. In this paper we covered the The Security of Business Enterprise which is very important in terms of little business enterprises and long firms without immovables. In the first section we covered“ Business Enterprise and The Concept of Pledge”; in the following one we covered“The Concept of The Security of Business Enterprise”and in the third chapter we shad light upon“The Security of Business Enterprise Agreement”; in the last section we covered“The Judgments and Liquidation of Security Agreement”.