Kambiyo senetlerinde bedelsizlik iddiası
  1. Tez No: 52312
  2. Yazar: FARUK ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bedelsizlik kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde bedelsiz senetlerin çeşitleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, bedelsizliğin hüküm ve sonuçlan açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, bedelsizlik iddiasının ispatı değerlendirilmiş, son bölüm olan beşinci bölümde de, bedelsiziliğin cezai ve hukuki neticeleri açıklanmıştır. Temel alacağı herhangi bir nedenle ortadan kalkan senedin durumuna bedelsizlik adı verilir. Bedelsizliği doğuran faktör, senedin düzenlenmesine sebep teşkil eden temel alacağın yokluğudur. Temel alacağı olmayan senet bedelsiz olmasına rağmen geçerli bir senettir. Bedelsizliğin hukuki bir problem olması buradan kaynaklanmaktadır. Bedelsiz bir senet, sahibine para alacağını talep hakkı vermez. Senet hamili parayı talep ederse bedelsizliği karşı bir iddia olarak ileri sürebilir.
Özet (Çeviri)
This paper is consisted of five chapters. In the first chapter the concept of“ Free of Charge ”is explained. In the following one, the kinds of fiee receipts are taken into account. In the third chapter, koth the jurisdiction and the consequences of free charge are coverad. In the fourth chapter the argument of free charge is tested and substantiated. In the last chapter, is the criminal and formal consquanes of free charge are shed light upan. When the essential claim of a receipt is wiped aut because of any reason it is called free af charge. Factor resulting in free of charge is the unavariabhty of the essential claim which caused to what we know as receipt. Receipt that doesn't have essential claim is valid altaugh it is free of charge. That is the reasen why it turnsauttobe a juristictional problem. A receipt withaut charge does not give at present demands maney, debtor may claim against fiee of charge.