Diş kök kırıklarının belirlenmesinde üç boyutlu konik ışınlı dental tomografi ile intraoral radyografinin in vitro olarak karşılaştırılması
Invitro comparision of 3D cone beamed dental tomography with intraoral radyografhy in detection of dental root fractures
  1. Tez No: 523148
  2. Yazar: EBRU AKLEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Klinik pratiğinde dental kök kırıklarının kesin tanısını koymak oldukça zordur. Bu çalışmamızın amacı dental kök kırıklarının teşhisinde üç boyutlu Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) ve geleneksel intraoral radyografi görüntülerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kökleri sağlam 50 adet üst santral diş köküne laboratuvar ortamında tek darbe vurularak 10 dişte çatlak oluşturulmasına çalışıldı ayrıca diğer 40 dişte kök kırığı oluşturuldu. Kök kırık parçaları arasında aralıksız, 0,2 mm, 0,4 mm ve 0,6 mm aralık kalacak şekilde yapıştırılarak beş farklı grup oluşturulup, KIBT ve geleneksel intraoral radyografi görüntüleri alınmıştır. 30 diş hekiminin incelediği görüntülere ait değerlendirme sonuçlarının doğru teşhis ortalamaları, pozitif tahmin testi ve Fleiss Kappa testi değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: 30 farklı diş hekiminin değerlendirmeleri sonucunda genel olarak elde edilen KIBT görüntülerinin geleneksel yöntemlerle elde edilen periapikal radyografi görüntülerine göre diş kökündeki çatlak ve kırıkların teşhisi için daha uygun olduğu ayrıca elde edilen KIBT görüntülerinde voksel boyutu küçüldükçe görüntü kalitesinin arttığı görüldü. Bu çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular doğru teşhis ortalamaları, pozitif tahmin testi ve Fleiss Kappa testi kullanılarak elde edilmiştir. Sonuç: Diş köklerindeki çatlak ve kırıkların teşhisinde KIBT ile elde edilen görüntülerin geleneksel intraoral radyografi ile elde edilen görüntülere göre teşhis için daha net görüntüler sağladığı görüldü. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, dişlere uygulanan radyasyon dozu, uygulama süresi ve elde edilen görüntülerin kalitesi göz önüne alındığında 0,3 voksel ile elde edilen KIBT tarama görüntülerinin diş hekimliğinde diş kök çatlak ve kırıklarının teşhisinde yeterli netlikte görüntüler sağlayabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The precise diagnosis of dental root fractures in clinical practice is quite difficult. The aim of this study is to compare the results of cone beam computed tomography (CBCT) and intraoral radiography images in the diagnosis of dental root fractures. Material and Method: 50 maxillar central teeth with healthy roots were shot in a single blow in laboratory environment. Cracks were formed for 10 and fractures were forned for 40 teeth roots. Parts of root fractures were sticked together by forming root fractures in five groups as crack, fracture without gap and fracture with 0,2 mm, 0,4 mm and 0,6 mm gaps. Images of all teeth were taken with CBCT and intraoral radiography. Accurate diagnosis averages, positive predictive value test and Fleiss kappa test values were calculated through the data taken from the evaluation results of 30 dentists. Results: The results obtained from 30 dentists evaluation showed that images taken by the CBCT are better than images taken by the periapical radiography for the diagnosis of root fractures and cracks. The results also showed that the quality of the images increased as the voxel of the CBCT images decreased. The results of this study are obtained by calculating precise diagnosis mean, positive predictive value test and Fleiss Kappa test. Conclusion: It is shown that images taken by the CBCT provides better and clearer than the images taken by the traditional intraoral radiography in order to diagnose root fractures and cracks. The overall accuracy of CBCT was higher than intraoral radiography in diagnosing dental root fractures. Based on the results obtained, it is recommended that CBCT with 0,3 can be a better option for the dental practices. According to the results of this study and regarding the application time and dose of the radiation exposed and the quality of the images, scanned images taken by CBCT with 0,3 voxel provides images with sufficient quality in dentistry in order to diagnose root fractures and cracks.