Ni-B-Co coating on medium-carbon steels by electrodeposition
Elektrodepozisyon ile orta karbonlu çeliklerde Ni-B-Co kaplama
- Tez No: 523152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN KARSLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nikel-bor alaşım kaplama, yüksek sertlik, iyi korozyon direnci, uzun dayanıklılık ve uygun lehim kabiliyetlerinden dolayı son yıllarda sert krom kaplamaya alternatif olarak çeşitli mühendislik alanlarında geliştirilmiştir. Nikel-kobalt esaslı kaplamalar üstün özelliklerinden dolayı endüstriyel ve teknolojik alanlarda geniş uygulama alanlarına sahiptir. Mikro Elektro Mekanik Sistemlerde ve Nano Elektro Manyetik Sistemlerde kullanılan ve kullanım alanına göre kalınlığı nm seviyesinden başlayan ve mm seviyesine kadar kalınlığa ulaşan kaplama tabakalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bahsi geçen uygulamalar için üretilecek kaplamalardan üstün mekanik, yüksek aşınma ve korozyon direnci düşük iç gerilim, yüksek termal stabilite gibi özellikler istenmektedir. Nikel-kobalt alaşım kaplamaları bu tür uygulamalar için iyi bir adaydır. Bu çalışmada, orta karbonlu çelikler üzerine farklı miktarlarda trimethylamine borane içeren nikel-bor alaşım kaplamaları ile sabit miktarda trimethylamine borane ve farklı miktarlarda kobalt sülfat içeren nikel-bor-kobalt alaşım kaplamaları doğru akım yöntemi ile ve sabit miktarda trimethylamine borane ve kobalt sülfat içeren nikel-bor-kobalt alaşım kaplamaları ise doğru akım, pulse akım ve pulse reverse akım yöntemleri ile watts tipi banyo kullanılarak üretilmiştir. Üretilen kaplamalar taramalı elektron mikroskobu ve X-ışınları difraksiyonu metodu kullanılarak karakterize edilmiştir. Trimethylamine borane ile kobalt sülfat miktarının ve akım türünün mekanik, tribolojik ve korozyon özelliklerine etkisi incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda nikel-bor alaşımları için en iyi sonuçlar 1.5 g/L trimethylamine borane ilavesinde, nikel-bor-kobalt alaşımları için en iyi sonuçlar 1 g/L kobalt sülfat ilavesi ve doğru akım türünde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nickel-boron alloy coating has been improved in several engineering fields in recent years due to their high hardness, good corrosion resistance, long durability and suitable solderability as an alternative to hard chrome plating. Due to its superior properties nickel-cobalt based coatings have wide application areas in industrial and technological fields. Coating layers which are used in Micro Electro Mechanical Systems (MEMS) and Nano Electro Magnetic Systems (NEMS) and whose thickness starts from nm level and reaches to mm level according to usage area is needed. The coatings to be produced for these applications require superior mechanical, high abrasion and corrosion resistance, low internal stress and high thermal stability. nickel-cobalt based coatings are good candidates for such applications. In this study, nickel-boron coatings containing trimethylamine borane in different amounts were produced by direct current by using a watt bath on medium-carbon steels, nickel-boron-cobalt alloy coatings containing in fixed amounts of trimethylamine borane and in different amounts of cobalt sulphate were produced by direct current by using a watt bath on medium-carbon steels and also, nickel-boron-cobalt alloy coatings containing in fixed amounts trimethylamine borane and cobalt sulphate were produced by direct current, pulse current and pulse reverse current by using a watts on medium-carbon steels. The resulting coatings are characterized using scanning electron microscope and X-ray diffraction methods. The effect of amount of the trimethylamine borane and cobalt sulphate and current type on the mechanical, tribological and corrosion properties was investigated. The best results for Ni-B alloys as a result of the investigations were obtained with addition of 1.5 g/L trimethylamine borane and the best results for Ni-B-Co alloys were obtained with 1 g/L addition cobalt sulphate and direct current.