Rat modelinde aşil tendon yırtıklarının iyileşmesinde fibrin pıhtı ve C vitaminin etkinliği (bir deney hayvanı modeli çalışması)
The effects of fibrin clot and vitamin C on the achille osteotendinous injuries of rat model(an experimental animal model study)
  1. Tez No: 523151
  2. Yazar: MALİK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR HAKAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Rat modelinde aşil tendon yırtıklarının iyileşmesinde fibrin pıhtı ve C vitaminin etkinliği histolojik,biyokimyasal ve biyomekanik olarak değerlendirildi Gereç-Yöntem: Çalışmada 52 adet erişkin Wistar Albino cinsi erkek rat (300-450 g) kullanıldı. 12'şer gruplar halinde Monitör(I), Kontrol(II) , Fibrin Pıhtı(III), C vitaminli Fibrin Pıhtı(IV) şeklinde dört gruba ayrıldı. Dört adet rat gibrin pıhtı elde etmek için kullanıldı. Genel anestezi altında, sıçanların aşil tendonları osteotendinöz bileşke seviyesinden kesildi ve onarıldı. I.gruba aşil tenotomisi yapıldı onarım yapılmadı; II.gruba aşil tenotomisi ve primer sütürasyon uygulandı; III.gruba aşil tenotomisi, primer sütürasyon ve fibrin pıhtısı; IV.gruba aşil tenotomisi, primer sütürasyon, fibrin pıhtı ve C vitamini birlikte uygulandı. Deneklerden 3, 7, 14 ve 21. günde 1 cc kuyruk veninden kan alınarak fibroblast büyüme faktorü (FGF) ve vasküler endotelyal büyüme faktorü (VEGF) kandaki konsantrasyonuna bakıldı. Her gruptan 21.gün dörder adet denek histolojik olarak; 42.gün ise her gruptan deneklerin yarısı biyomekanik, yarısı histolojik olarak değerlendirildi.. Bulgular: Histolojik ; Grup IV de 42.gün HSS puanı grup I ve grup II den anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Grup III de 42.gün HSS puanı grup I ve grup II den anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha düşüktü. Biyomekanik ; Grup III ve IV de maximum Force N değeri grup I ve grup II den anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Grup IV de maximum Force N değeri grup III den anlamlı (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Grup I ve grup II arasında maximum Force N değeri anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. Biyokimyasal ; III ve IV grupların 3,7,14 ve 21. Gün bakılan venöz kanlarındaki FGF ve VEGF konsabtrasyonları I ve II den (p ˂ 0.05) olarak daha yüksekti. Grup I ve grup II arasında 3, 7,14, ve 21 .gün FGF ve VEGF konsantrasyonu anlamlı (p ˃ 0.05) farklılık göstermemiştir. Sonuç: Deneysel olarak oluşturulmuş aşil tendonu yırtık modelinde fibrin pıhtı ve C vitamini uygulamasının biyomekanik, biyokimyasal ve histopatolojik olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar göz önüne alındığında, fibrin pıhtı ve C vitamininin osteotendinöz bileşke yaralanmasında iyileşme üzerine olumlu etkilerini saptadığımızdan ileri deneysel çalışmalar ve klinik uygulamaların yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In thıis study, the effect of fibrin clot and vitamin C on the healing of achilles tendon tears in rat model were evaluated histologically, biochemically and biomechanically. Materials and Methods:52 adult Wistar Albino rats (300-450 g) were used in the study. 12 groups were divided into four groups: Monitor (I), Control (II), Fibrin Clot (III), Fibrin Clot (C) with vitamin C (IV).Four rats were used to obtain fibrin clots.Under general anesthesia, the achilles tendons of rats were cut and repaired at the osteotendinous junction level.Group I underwent a Achilles tenotomy. No repair was performed. II. Achilles tenotomy and primary suturing were performed. III. Achilles tenotomy, primary suturing and fibrin clot; IV. Achilles tenotomy, primary suturing, fibrin clot and vitamin C were applied together. Blood was collected from 1 cc tail vein on the 3rd, 7th, 14th and 21th day. And concentrations of Fibroblast Growth Factor (FGF) – Vasculer Endoteial Growth Factor(VEGF) in blood were measured. Four rats on the 21st day from each group were histologically; In the 42nd day, half of the rats in each group were biomechanical and half were histologically evaluated. Results: Histological; In Group IV, the 42th day HSS score was significantly lower than group I and group II (p 0.05) between group I and group II. Biochemical; The FGF and VEGF concentrations in the venous blood of the III and IV groups on Day 3, 7, 14 and 21 were higher than those of I and II (p 0.05). Conclusion: It was observed that fibrin clot and vitamin C application were significantly different from biomechanical, biochemical and histopathological findings in the experimental model of achilles tendon.Considering these results, we suggest that advanced experimental studies and clinical applications should be performed because of the positive effects of fibrin clot and vitamin C on healing in osteotendinous junction injury.